| daana a întrebat:

Ce facultate as putea face ca sa-mi asigure un loc de munca sigur? Geografie nu prea e sigura, nu? As vrea sa stiu care sunt meseriile pe care le-as putea practica si in strainatate. Nu ma refer chiar la munca de jos, ci niste meserii care sa necesite facultate.

5 răspunsuri:
| kenzo a răspuns:

Drept, Medicina, Constructii, Economie...

| claudiea79 a răspuns:

Daca faci geografie si engleza poti sa fii ghid turistic o sa vezi toata lumea asta. plus ca se plateste bine. stiu pe cineva avea nu mai pantofii de firma si parfumuri bune. pe criza asta nici un loc de munca nu este sigur. iubitul meu are mai multe meseri si 7 diplome de 2 luni cautam un loc de munca. trebuie sa ai mai multe calificarii sa supravietuiesti in ziua de azi. am vazut ca in ziare de cauta bone; frizerite; ospatarite;. femeile au mai multe oprotunitatii decit barbatii

| cucurigu a răspuns:

Buna. Iti las un link. Sper sa iti fie util.
http://spiritultimpului.blogspot.com/......rafie.html

| 4byby a răspuns:

Daca iti place geografia si ai ambitie sa stii ca poti iesi ceva.de ex poti face geografie-engleza si iesi ghid turistic, e mai greu dar se poate.in rest nu prea stiu, acum nu prea se mai face nimic nici cu facultate, dar cred ca fac. de medicina si litere iti asigura un loc de munca sigur

| cristian_2965 a răspuns:

Perioada de criza pare sa fi accentuat nevoia de flexibilitate a companiilor, ceea ce, conform teoriei autorului Daniel Pink, prezentata la TED, tinde sa schimbe modelul de angajare pe termen mai lung.
Predictiile lui Daniel Pink sunt ca va fi preferat modelul de angajare cu norme fractionate, fie la mai multe companii, fie in proiecte diferite. Oamenii incep sa fie din ce in ce mai mult platiti in functie de rezultatele aduse, indiferent de numarul de ore si de unde lucreaza.
http://www.cariereonline.ro/articol/se-schimba-modelul-de-munca