| aramnicolae a întrebat:

Ce facultate de istorie imi recomandati intre cluj Bucuresti si Iasi?

Răspuns Câştigător
| JackR a răspuns:

Conteaza foarte mult spre ce parte a istoriei ai inclinatie. Daca vorbim de istoria antica si arheologie, exista o singura alegere: Iasi. Acolo inca preda (sper ca inca preda!) academicianul Victor Spinei, ultimul dintre marii arheologi romani. Pentru alte specializari, as alege Clujul, nu din considerentul ca oamenii sunt mai faini (ceea ce este adevarat!), ci pentru ca la Bucuresti o sa ai ocazia sa te izbesti de diverse figuri mai mult sau mai putin implicate politic. Si desi este parte a istoriei, politicul trebuie predat, nicidecum impus.

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Bucuresti sau Cluj, care ti-e mai accesibil dintre astea 2, facultatile sunt la fel de bune. In Cluj as zice ca-s oamenii mai faini si nu e chiar haosul din Bucuresti

| Lucian4 a răspuns:

Facultatea care este cea mai aproape de orasul tau, nu ne-ai zis in ce zona a tarii stai

| Wordofthat999999 a răspuns:

Pe locul 1 Cluj
Pe locul 2 Bucuresti
Pe locul 3 Iasi
In final Clujul...