| Nevroza a întrebat:

Ce facultate pot sa fac ca sa traiesc cat de cat decent in Romania si sa nu mor de foame? Sunt pus intr-o situatie in care, vreau sa traiesc in tara asta dar parca saracia ma inpinge sa plec... Salarile sunt mari in domeniul IT dar nu am facut mate, de psihologi si doctori cine mai are nevoie ca toti pleaca, politist nu merita sa te faci aici iar ca profesor mori de foame. Politician cred dar nu stiu sa fur si sa mint, deci ce fac? Gluma-i gluma dar ajungi in Spania la indreptat banane, ce se intampla in Romania?

19 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cand scrii "cit" in loc de "cat" e mai bine sa nu dai sfaturi.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Salontanul):

Ba dau. Nu sînt de acord cu hotărîrile unei așa-zise academii plină de idioți care s-au gîndit ei cum să dea limba peste cap ca să treacă mai mulți incapabili BAC-ul. Niciun nicio, în puii mei.

| Salontanul a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu este vorba de hotararea unei academii ci de revenirea la scrierea din anii anteriori comunismului, o reparatie morala. Comunistii au schimbat "î" din "a" in "î " din "i".

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Salontanul):

Reparatie morala ar fi fost introducerea punctului 8 de la Timisoara in Constitutie. Asta a fost asa, o miscare de luat ochii, absolut inutila. Nu cred ca afecta pe cineva in mod deosebit scrierea care era schimbata deja de vreo 50 de ani.

| Salontanul a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

laughing Da. Aveti dreptate!

suntserios
| suntserios a răspuns:

In Romania sunt si salarii frumoase, trebuie doar sa fii bun in ceea ce faci, fie ca e medicina, drept, ingineri, economie sau IT

| xerxes1 a răspuns:

Ideea este sa faci ceva pentru care ai aptitudini si care-ti place.

| Nevroza explică (pentru xerxes1):

Nu am aptitudini in nimic.
Nu vad ce ar utea sa imi placa

| DaniTDCI a răspuns:

La ora actuala mori de foame?

| Nevroza explică (pentru DaniTDCI):

Am sa mor cand o sa fiu independent, da!

| Ara997 a răspuns:

Nu pot sa-ti spun decat ca esti simpatic in disperarea asta a ta.
incearca o informatica economica - sectie de la ase, nu trebuie sa stii mate multa. sau o scoala informala de it. inveti o gramada de lucruri si te invarti in zona cu salarii decente si nici nu trebuie sa stii mate multa.
orice inceput e greu dar decat muritor de foame mai bine un "survivor"

| Nevroza explică (pentru Ara997):

Mersi, am gasit si vad ca are multe ramuri. e interesanta. Vad, ca daca inaintezi iti si urca.

| Nevroza explică:

Inainte sa judeci, mai uita-te si la tine, in patratica. Am scris repede si de asta, dar hai sa judecam poate ne simtim mai bine!

| Deserth a răspuns:

Tocmai,nu trebuie sa faci nicio facultate ca sa traiesti decent in Romania, intri direct in fabrica orice domeniu doresti si te instruieste pe loc, in zilele noastre nici o scoala nu mai este de folos, doar putere de munca sa ai si sa stii sa te descurci

| Gabinnen a răspuns:

Ai putea sa incerci la drept, asta in caz ca ai cunostinte sau..bani multihappy

| Nevroza explică (pentru Gabinnen):

Vreau sa castig bani, nu sa investesc ca dupa sa stiu ca nu am niciun venit... sa merite

| Andrey818 a răspuns:

Lasa facultatea, apuca-te de furat, traieste-ti viata, droguri, bautura, femei.aia e viata, viata e scurta, lasa facultatea.nu se cere scoala sa furi din Anglia telefoane.toti o apa si un pamant sunteti

| Nevroza explică (pentru Andrey818):

Asa nu imi place, am mentionat ca nu stiu sa fur si sa mint asa ca...

| Ionut_Ciocan_1995 a răspuns:

Caută să lucrezi in comerț și vânzări la o companie bună gen Dedeman, Ikea, Baudeman etc.Eu sunt consultant vânzări la una dintre ele și beneficiile sunt foarte bune, chiar se merită. Salariu decent, bonuri de masă, asigurare medicală și privată și la stat, program flexibil, petreceri pentru angajați de sărbători, tichete de vacanță și alte bonusuri și beneficii in funcție de vechime in companie.