| Caitlyn14 a întrebat:

Ce facultate trebuie sa urmezi ca sa devii secretar/a?

Răspuns Câştigător
| AndyLavy a răspuns:

Pai la fac de stiinte administrative la specializarea administratie publica :
Anul 1
primul semestru : microeconomie, bazele administratiei publice, teoria generala a dreptului, informatica generala, management general, istoria administrativa si economica a romaniei, Limba straine, si ed fizica.
al doilea semestru macroeconomie, drept constitutionmal si institutii politice, managementul resurselor umane, contabilitate, birotica,, istorie moderna si contemporana a romanilor(istoria Ue si institutii europene), lb straina, si ed fizica.

Anul 2:
Primul semestru teoria stiinte administratiei, drept civil, drept administrativ, deontologia functionarului public, sociologie generala, informatica pentru admin puplica, lb straina, sport.
Al doilea sem : drept administrativ, filosofie, demografie si statistica sociala, dreptul muncii, adhivistica si documentaristica, dreptul afacerilor, si drept comercial, lb straina, sport, practica de specialitate.

Anul 3
Primul semestru politici publice si sociale, contenciosul administrativ, medote tehini cantitative in admin publica, dr securitatii sociale, dreptul familiei si acte de stare civila, drept financiar si fiscal, economie mndiala, drept international
Al doilea sem : drept comunitar european, comunicare in institutii publice, finante publice/finantele institutiilor puplice, drept penal si procedura penala, psihologie/estetica, matematici aplicative in admin publica, proiecte in administratie, practica proiesc de diploma.
Eu sunt la fac astea, si asta o sa fac. sper ca te-am ajutat. la celalta specializare la secretariat difera foarte putin materiile, acolo faci mult mai multa birotica, in rest nu e mare diferenta.

6 răspunsuri:
| EvangelineLovin a răspuns:

De administratie ceva sau nici una, poti sa cauti niste cursuri.Depinde de angajator, poti sa faci tu cate facultati vrei si cand te duci sa te angajezi nu te angajeaza nimeni ca nu ai experienta.

| AndyLavy a răspuns:

Facultatea de stiinte administrative, specializare administratie publica, sau secretariat. la ambele profile sunt cam aceleasi materii, difera doar in anul 3. si facultatea dureaza 3 ani.

| Caitlyn14 explică (pentru AndyLavy):

Imi poti spune cam ce materii sunt, te rog big grin?

| Caitlyn14 explică (pentru AndyLavy):

Multumesc mult :*:*

| AndyLavy a răspuns (pentru Caitlyn14):

Cu placere :*

| AndyLavy a răspuns (pentru Caitlyn14):

Pai la fac de stiinte administrative la specializarea administratie publica :
Anul 1
primul semestru : microeconomie, bazele administratiei publice, teoria generala a dreptului, informatica generala, management general, istoria administrativa si economica a romaniei, Limba straine, si ed fizica.
al doilea semestru macroeconomie, drept constitutionmal si institutii politice, managementul resurselor umane, contabilitate, birotica,, istorie moderna si contemporana a romanilor(istoria Ue si institutii europene), lb straina, si ed fizica.

Anul 2:
Primul semestru teoria stiinte administratiei, drept civil, drept administrativ, deontologia functionarului public, sociologie generala, informatica pentru admin puplica, lb straina, sport.
Al doilea sem : drept administrativ, filosofie, demografie si statistica sociala, dreptul muncii, adhivistica si documentaristica, dreptul afacerilor, si drept comercial, lb straina, sport, practica de specialitate.

Anul 3
Primul semestru politici publice si sociale, contenciosul administrativ, medote tehini cantitative in admin publica, dr securitatii sociale, dreptul familiei si acte de stare civila, drept financiar si fiscal, economie mndiala, drept international
Al doilea sem : drept comunitar european, comunicare in institutii publice, finante publice/finantele institutiilor puplice, drept penal si procedura penala, psihologie/estetica, matematici aplicative in admin publica, proiecte in administratie, practica proiesc de diploma.
Eu sunt la fac astea, si asta o sa fac. sper ca te-am ajutat. la celalta specializare la secretariat difera foarte putin materiile, acolo faci mult mai multa birotica, in rest nu e mare diferenta.

| kamael a răspuns:

Facultatea de secretara!