| raduqu a întrebat:

Ce facultati ar fi accesibile dupa terminarea mate-info?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Toate

| minrest a răspuns:

Dupa cum spune si suntserios, absolut toate, dar daca vrei sa o tii pe linia asta, Automatica din Politehnica, Informatica din Matematica sau oricare unde se invata programare.

| derEinzelgängerWolf a răspuns:

Combinatul Siderurgic din Soncuta! Acuma intrebarea este asa la troll? Orice facultate e accesibila de la mate-info.Tu de ce crezi ca sunt medile cele mai mari?

| raduqu explică (pentru derEinzelgängerWolf):

Ti se pare ca academia de politie sau facultatile pe criteriul asta juridic si politie in general sunt accesibile pentru cineva cu o ora de istorie si una de engleza pe saptamana?

| derEinzelgängerWolf a răspuns (pentru raduqu):

Da.Am terminat la un liceu de top din orasul meu si crede-ma ca aia de la filo sunt in mare parte praf. Regula e cam in felul urmator: daca te duce capul mergi la mate-info fiindca de acolo poti continua pe info si faci bani de te doare capul. Daca iti place chimia, biologia etc mergi la stiinte si te faci medic, farmacist etc.Nu se castiga asa bine ca la info insa oricum poti scoate ceva bani; atat ca dureaza mult faculta. Cat despre filo, iti spun cu toata sinceritatea ca majoritatea prietenilor mei care au ajuns acolo nu s-au omorat deloc cu invatatul. Ca ai 3 sau 4 ore de istorie pe saptamana e irelevant. Daca ai prof bun o faci altfel e jale.Si sa fim seriosi, e istorie.O inveti si gata.La mate si info e altfel.Acolo fie ai inteles si stii, fie vezi chineza! Iar cu engleza... eu am terminat la intensiv engleza si aveam 4 ore pe saptaman (la mate info) si crede-ma ca nu m-a ajutat cu nimic(nu am invatat prea multe in ciuda numarului mai mare de ore) fiindca oricum parere amea e ca engleza nu o inveti la scoala.Intr-adevar daca vrei sa dai ceva examen gen CAE sau IELTS atunci trebuie sa stai sa inveti tot felul de structuri de esee si asa mai departe, dar oricum la scoala nu prea faci asa ceva.Multa bafta, daca ai ales mate- info crede-ma poti merge unde vrei.Imi amintesc ca am avut colegi care au intrat primii pe lista la facultati cum ar fi medicina deci se poate daca inveti.