| AbC_4616 a întrebat:

Ce facultati as putea face daca termin filologia?
Iar apoi ce meserie as putea avea?

Răspuns Câştigător
| babyblue a răspuns:

- Administraţie si Afaceri
- Drept
- Filosofie
- Geografie
- Geologie şi Geofizică
- Istorie
- Jurnalism şi Ştiinţele Comunicării
- Limbi şi Literaturi Străine
- Litere
- Psihologie şi Ştiinţele Educaţiei
- Sociologie şi Asistenţă Socială
- Ştiinţe Politice
- Teologie
(astea sunt cam de profil)
- Biologie
- Chimie
-Matematică şi Informatică
-Medicina
(stiu persoana care au facut filologia si au mers la una dintre aceste facultati)

7 răspunsuri:
| adesp12 a răspuns:

Eu am terminat filologia. Am facut facultatea de Administratie publica. am studiat si statistica si contabilitatea si m-am descurcat. Sunt de opinie ca facultatea nu are nici o legatura cu domeniile studiate in liceu. Se invata orice daca vrei. Depinde ce iti place tie. Alege ce iti place, nu ce vor altii.

| Sasha22 a răspuns:

Pai tu ar trebui sa stii din moment ce ai ales acest profil.acum depinde.

| A_7901 a răspuns:

Poti fi profesor sau translator.

| eusuntmarius a răspuns:

Litere (sectiile limbi moderne sau română - limbă străină), Jurnalism, Sociologie şi asistenţă socială, Comunicare şi relaţii publice, Teatru, Psihologie, Turism... Opţiuni ai, trebuie însă să te gândeşti ce îţi place cu adevărat să faci. Mulţi sunt tentaţi să aleagă meseria în grabă după salariu - ca unic criteriu, după care regretă...sau nu. Nu îţi dau niciun sfat căci numai tu ştii ce-i mai bine pentru tine. Alege ce crezi că ţi se potriveşte. Ia-le pe fiecare în parte şi gândeşte-te dacă ai fi la serviciul respectiv cum ar trece o zi de muncă: chinuitor sau în mod plăcut?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La facultatea de litere

Răspuns utilizator avertizat
| AbC_4616 explică:

Nu l'am ales inca.Sunt in clasa a VIII a si ma intrebam la ce profil sa merg...