| alexutza222 a întrebat:

Ce imi recomandati sa aleg intre un liceu. pe profil economic si unul cu profil de stiinte sociale?
Imi place istoria, romana , algebra si aritmetica , franceza .
Nu imi place fizica , chimia .
Nu ma descurc la biologie , engleza si geometrie + fizica , chimie.
Ce imi recomandati daca vreau sa am o meserii banoasa?

4 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Si la liceul economic si la liceul teoretic cu profil stiinte sociale ai ca obiecte de studiu romana, matematica, geografia, biologia, istoria, fizica, chimia si limbile straine. Diferenta este ca la liceul economic, din clasa a XI-a nu se mai fac fizica, chimie si biologie. Decizia iti apartine. Cat priveste meseria, doar cu liceul, indiferenta care este, nu vei putea obtine o meserie banoasa. Trebuie sa urmezi o facultate, sa faci un master si abia apoi poti sa te gandesti la meserie. Idea e ca daca urmezi un liceu, poti opta pentru orice facultate si nu doar in domeniul economic sau al stiintelor sociale.

| Castorul a răspuns:

Din moment ce iti place si istoria si romana ti-as sugera stiinte sociale happy

| Nessie a răspuns:

Liceu cu profil de stiinte sociale, ti s-ar potrivi mai bine.Ca meserie: contabil, notar.

| cocolinosef a răspuns:

Eu iti recomand Economic...Biologia si fizica si chimia din clasa 11 nu o mai faci.