Întrebare recomandată | Popescu_Adela_1990_QLGY a întrebat:

Ce imi trebuie pentru a deveni profesor de engleza?

6 răspunsuri:
| Idkidk a răspuns:

Sa stii engleza.

| Nilsson a răspuns:

In primul rand trebuie sa ai studii de profil absolvite (facultate de limba engleza in cazul tau), modul de psihopedagogie (sunt o serie de cursuri care se fac in timpul facultatii), apoi sa dai un examen de titularizare si pe baza notei ti se repartizeaza un post de titular sau suplinitor in judetul in care ai dat examenul (evident si in functie de posturile disponibile).
Mai e si examenul de definitivat care e obligatoriu, acesta iti da practic dreptul de a profesa.
Stiu, suna naspa, dar daca iti place meseria si ai vointa se poate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe langa certificatul Cambridge de nivel de profesor, nu e intrenivelul B2 si C1, cred, nu stiu dintr-o sursa sigura, mai ai nevoie sa faci o facultate de asteptat de pedagogie. Nu sunt sigura daca poti face orice facultate si sa predai apoi engleza, dar stiu ca pe parcursul facultatii poti alege modulul optional pedagogic, care iti ofera beneficiile unei competente de predare in CV.
Am o dilema. Daca faci orice facultate, se presupune ca esti cult. Pentru a preda engleza trebuie sa fi cult, bineinteles. Atunci poti preda engleza cu orice facultate, nu neaparat o facultate de engleza, de litere, pedagogie sau stiu eu ce?

| Nevroza a răspuns:

Recomandat este sa faci o Facultate de Litere, profil Romana Engleza, dupa care poti da masterul pe specializarea Engleza. Daca treci de astea, prinzi un loc lejer ca profesor de engleza. Bafta!

Răspuns utilizator avertizat
| GigelGigelandru a răspuns:

Iti trebuie facultate