| Mogiojojo a întrebat:

Ce inseamna cand esti angajat cu contract dar nu apari ca asigurat la sanatate?

4 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Înseamnă că angajatorul tău nu respectă legea. Ție ți se rețin toate contribuțiile ( inclusiv sănătatea ) dar patronul nu le virează în conturile Casei de asigurări de sănătate.

| Mogiojojo explică (pentru gabicoo):

Unde ar trebui sa denunt asta?

| gabicoo a răspuns (pentru Mogiojojo):

Nu știu.
Mergi la Casa de asigurări de sănătate să te interesezi sau poate la ITM ( Inspectoratul teritorial de muncă ).
Dar mai întâi vorbește cu contabilul de la firmă sau cu patronul și vezi ce zic ei. Îi întrebi de ce nu au plătit. Eu lucrez la stat. Nu știu cum stă treabă în mediul privat.

| Mogiojojo explică:

Asta e ca nuca-n perete.