| Andreea2629 a întrebat:

Ce inseamna codice fiscale in Italia si la ce se foloseste?

Răspuns Câştigător
| thalyslly a răspuns:

PROCURAREA CODULUI FISCAL (CODICE FISCALE)

CODUL FISCAL-este un instrument de identificare a cetateanului in raportul sau cu organele administratiei publice.
-se elibereaza la cerere in baza documentelor de identitate romanesti, cartea de identitate sau in alternativa pasaportul.

NOTAtongueentru copii romanilor nascuti in strainatate, CF se elibereaza la cererea parintilor in baza certificatului de nastere eliberat de OFICIUL STARII CIVILE (ANAGRAFE).

CF este o expresie alfanumerica compusa din 16 caractere dupa cum urmeaza:
-3 caractere alfabetice pentru numele de familie,
-3 caractere alfabetice pentru nume (prenume),
-2 caractere numerice pentru anul de nastere,
-1 caractere alfabetic pentru luna de nastere,
-2 caractere numerice pentru ziua de nastere si sex,
-4 caractere, din care 1 alfabetic si 3 numerice pentru orasul/comuna italiana sau statul/tara de nastere.