| HoMiE a întrebat:

Ce inseamna portret verbal? dau FUNDA cine ma ajuta!

3 răspunsuri:
| anutza a răspuns:

Portret facut dupa o descriere, fara a vedea persoana sau o fotografie

| Ucigasuldeprostie a răspuns:

Descri o persoana!

| Sliix a răspuns:

Portretul verbal este descrierea unei persoane, prin insusirea trasaturilor sale fizice si morale. Aceasta descriere se constituie, asadar, in portret fizic sau portret moral. Daca descrierea imbina trasaturi fizice si morale portretul este mixt. Urmarind modul in care este realizat portretul, mai putem deosebi: portretul concentrat, care se contureaza printr-o singura imagine a personajului, sau portretul in desfasurare, obtinut dintr-o succesiune de portrete.