| Cosmin38384 a întrebat:

Ce înseamnă să investești în stocuri?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Stocurile sunt cantitatile de materiale prime si produsele finite care se afla in depozitele unei firme /institutii.
Investirea in stocuri inseamna sa-ti cumperi suficiente cantitati de materii prime (pentru o perioada estimata), respectiv sa produci suficienta cantitate de produse finite, la /pentru momentul oportun - ambele cu scopul de a avea un castig cand pretul pietei se schimba favorabil.

De exemplu:
- cumperi legume /fructe perisabile in cantitati mari, cand este sezonul lor si pretul de cumparare este mic
- vinzi stocul de legume /fructe depozitate in extrasezon, cand pretul lor a crescut mult.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Stoks sunt acțiuni ale companiilor care se tranzacționează, se vând și se cumpără zilnic la bursa de valori. Să investești în acțiunile unei companii înseamnă să cumperi acțiuni la acea companie, ca și cum ai cumpăra o parte din averea acelei companii. Speci că acea companie va avea profit și vei obține anual dividente, adică p parte din profitul acelei companii, care se distribuie acționarilor.

| RalucaRalu2 a răspuns:

Buna!
Stocul este suma tuturor acţiunilor prin care deţinerea unei companii este împărţită.
O acţiune reprezintă o fracţie de proprietate într-o companie.
De exemplu tu, ca deţinător de acţiuni, ai dreptul la o parte din profiturile companiei proporţional cu investiţia ta.