| aleza21 a întrebat:

Ce inseamna si cum reusesti sa ai abilitati excelente de comunicare?

Răspuns Câştigător
| LeMotán a răspuns:

Inseamna sa stii sa iti folosesti vocea (tonul, accentul, volumul, dictia, viteza, pauzele), limbajul corpului si sa stii sa-i asculti pe ceilalti. Pentru a-ti dezvolta aceste abilitati ai nevoie atat de un suport teoretic (carti, seminarii) cat si de multe exercitii (singura acasa sau in relatiile cu ceilalti).

Iti recomand cateva carti foarte utile:
Abilităţi de comunicare de Adrian Nuţă
Limbajul Trupului de Tonya Reiman
Limbajul Trupului de Allan Pease ( http://www.scribd.com/doc/30883965/Limbajul-Trupului-Allan-Pease )

Si un site cu foarte multe articole pe aceasta tema si nu numai:
http://www.empower.ro/articole/comunicare/

Mai sunt multe altele, dar cred ca acestea sunt suficiente pentru inceput. Iti doresc mult succes! :)

1 răspuns:
| ღdragonis001ღ a răspuns:

Nu este simplu deoare ce trebuie sa stii sa vorbesti corect sa nu te faci de ras (foteziteza ) cel din paranteza ex gresit eu incerc sa fac glume sa ma distrez dar tot odata sa vorbesc corect. Semnificatie citez:Comunicare reprezinta înstiintare, stire, veste, raport, relatie, legatura. Cam acestea ar fi sinonimele care ne sunt oferite de catre dictionarul explivativ pentru comunicare. Desi pare simplu întelesul comunicarii este mult mai complex si plin de substrat. Comunicarea are o multime de întelesuri, o multime de scopuri si cam tot atîtea metode de exprimare si manifes sper ca am fost de folos