| nyoentox2002 a întrebat:

Ce job-uri bunicele as putea găsi?
Vreau să declar ca am 12 clase terminate și sigur o sa ma frecați la cap să dau bacul dar nu o sa îl dau în viata mea ca nu am potențial, la mine din clasa au luat doar 2 colegi, Unul știu ca o luat BAC-ul cu 7, dar în fine!
Ce job pot gasi?
Am fost la profilul Tehnician în activități de comert și am calificare!
Gen profilul meu de liceu conține o calificare ca asa sunt Liceele tehnologice!
Am făcut practică pe la magazine dar nu foarte multă, acum lucrez pe litoral un sezon adică în septembrie și ma ocup cubig grinebarasatul meselor, curat bai, spal vase etc!
E primul meu job din viata mea și am 19 ani
Oare experienta asta ma va ajuta pe viitor?

13 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cu 12 clase (adeverinta de liceu terminat) te poti angaja orinde, unde nu se cere facultate sau calificare.
La locurile de munca unde se cere calificare, angajatorul te poate angaja si sa faci calificare la locul de munca (sau la un curs de calificare).
Cu pregatirea si calificarea ta, te poti angaja in comert si profesii inrudite, nde vei putea avea salar mai mare decat cei necalificati.
Evident, cu trecerea timpului si acumulare de experienta, vei putea avea salarul tot mai mare, sa ocupi chiar si post de conducere medie.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pai daca ai calificare da-l naibii de bac! Te duce capul, nu bubui de prost ce esti, pari ca ai chef de munca, stai calm. Daca o sa simti ca ai musai nevoie, poti sa dai bacul si peste citiva ani. Spor la treaba si iti tin pumnii! Conteaza mult mai mult sa fii serios si muncitor decat mizeria aia de hirtie.

| johnnny123 a răspuns:

Pai daca tu de la varsta de 19 ani ai decis deja ca "nu ai potential" si nu mai are sens sa te chinui cu invatatul, atunci la ce "job-uri bunicele" te astepti?

Daca nu ai nici o dorinta de a te dezvolta profesional si de a-ti creste valoarea pe piata muncii, atunci obisnuieste-te cu debarasatul meselor, spalatul vaselor si curatatul bailor.

| nyoentox2002 explică (pentru johnnny123):

Ma pot angaja ca casier?

| Lukasssz a răspuns:

La capsuni in Spania.

| dinaprilie a răspuns:

Prima conditie ca sa vezi daca poti SAU nu sa iei bacul este sa te prezinti, la bac. Mergi si prezinta-te. Macar iti faci o idee despre ce este vorba acolo. Apoi poti sa faci ce vrei.

| nyoentox2002 explică (pentru dinaprilie):

Nu ma prezint ca e pierdere de timp! Eu care la mate cunoștințe zero, de abia 2 din clasa a putut lua, profa de mate a zis ca nu are rost sa îl mai dau ca cu 1 la simulare nu am șanse! Am fost inteligent ca m-am angajat nu am dat bacullaughing Dacă îl dai și nu îl iei și nu îl dai deloc e aceeași chestie numai ca a doua variantă e puțin mai bun ca nu pierzi timpul aiurea și faci ceva util cu timpul ala dacă înțelegi ce zic

| dinaprilie a răspuns (pentru nyoentox2002):

laughing in esenta pierdem mai mult timp cand ne taiem unghile..cateodata da si la 3 luni..nu sunt creun expert dar unii zic ca la sf vietii tot ce cam ramane dupa tine sunt momentele traite..si cica ar trebui adunate..sti ce zic.

| Anonimulantisocial17 a răspuns (pentru nyoentox2002):

Eu l-am dat am picat am invatat degeaba o luna obligat de părinti sa invat si l-am picat cu 6.50 la romana.5.40 biologie si 3.20 matematica deci l-am picat am pierdut timpul degeaba daca nu il dadeam aveam deja aproape o luna lucrata si castigam 2000 lei dar asa am pierdut timpul si faza naspa e ca eram obligat de parinti sa invat cate 4 ore pe zi. Cred ca ma angajez si nu mai dau in vara ca daca pic iar imi stric toata vara invatand degeaba.

| nyoentox2002 explică (pentru Anonimulantisocial17):

Ba tu chiar ai șanse sa îl iei dar eu nu am
Eu la simulare cu 1, 00 mate, 2, 70 română și 3, 20 Geografie, cum drecu sa dau bacul?

| Alverto a răspuns:

De fapt daca ai ceva bani poti plati un curs de bucătărie de pe urma căruia primești diploma ce atestă ca poti gati in restaurante, iar după experiența și treptat muncă să ajungi poate in cele mai de lux restaurante din tara. Nu sunt studii fixe pe care ar trebui sa le ai. Cel mai potrivit e sa ai macar liceul ceea ce deja îl ai, dar poti avea și 8 clase și să faci asta. Cursul este undeva la 2000 lei (20 mil)

| Anonimulantisocial17 a răspuns:

Vara asta lucreaza acolo apoi cauta ceva in alta parte gen sa fie all time.iti recomand ceva magazin mare gen penny acolo e aer conditionat inauntru nu e cald si nici frig si nici nu faci mare lucru gen duci produse din depozit si le pui pe rafturi unde lipsesc. si e program de 8 ore cu 2 ore mai mult ca la scoala.si e ceva stabil care nu e pe sezon e permanent si cu carte de munca fara probleme.

| cepIm a răspuns:

Onlyfans my boy