| Archangells a întrebat:

Ce joburi recomandati pentru freelancer? Sa se invete in timp scurt si sa se poata trai?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Freelancer nu poti deveni cu adevarat prin "invatat scurt".
Necunoscand suficient de bine meseria, nu vei putea sa faci servicii de calitate clientilor.
Iar daca iei doar banii si nu dai calitate... in timp scurt vei da de un client nemultumit, care te va "invata" minte.

| MihaelaDart a răspuns:

Freelancer inseamna liber profesionist. Nu poti invata intr-un timp scurt ceva ceea ce nu ai mai facut niciodata.
Ai fi capabil sa fi un liber profesionist in fotografie? sa participi la evenimente: nunti, botezuri, concerte, petreceri etc... Iti trebuie o cunostinta in arta fotografica cat si in video, sa ai o aparatura buna pentru a scoate o claritate excelenta clientilor. Din fotografie se castiga bine si aici se lucreaza in echipa, nu poti de unul singur.

Ai fi capabil sa fi liber profesionist ca artist plastic? Esti indemanatic in crearea vitraliilor? Grea intrebare, doar tu poti fi sigur de raspuns. Aceasta arta se invata in timp si la fel necesita de materialele folosite plus de un spatiu de lucru.

In arta sunt foarte multe categorii pentru a fi liber profesionist si care sa-ti aduca intr-adevar bani multi, desi cu toate astea trebuie sa te pricepi, acestea se invata din anii de studii din liceu, facultate si experimentand dupa absolvirea acestora, lucrand zi de zi, nu invatand peste noapte.

Cat si un designer pe calculator are nevoie de studii in timp pentru a deveni expert si a lucra pe cont propriu la deschiderea unei firme de publicitate sau mai stiu eu ce.

Trebuie sa faci ceea ce ai studiat sau ai lucrat zi de zi si daca din ceea ce faci poti face si ceva mai mult.

Iar ca freelancer ca sa vinzi ceva tot ai nevoie de PFA (persoana fizica autorizata).

Succes!

| Violleta2022 a răspuns:

Freelancer - este un profesionist care isi ofera serviciile!
Aici nu se invata nimic in freelancering, dimpotriva, trebuie sa stii foarte ine ce faci, sa ai experinta cand incepi sa-ti oferii serviciile pe acele site-uri de munca.