| usernamealy a întrebat:

Ce liceu(profil) ar trebui sa urmez pentru a deveni psiholog?

21 răspunsuri:
mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Nu conteaza profilul big grin Eu de exemplu vreau sa devin psiholog si sunt la profilul mate-infowinking
Dupa liceu poti sa faci facultatea de psihologiewinking

| AvalohAlyn a răspuns:

Shadow Daniel mate-info deschide cele mai multe porti daca vrea ceva in domeniul matematicii sau a informaticii nicidecm nu deschide porti la psihologie.Eu iti recomand stiinte socio-umane sau filologie.Sunt profilele perfecte pentru ceea ce doresti tu.Totusi facultatea conteaza in procent de 99%.

kratos
| kratos a răspuns:

Orice profil doresti tu si apoi sa faci Facultatea de Psihologie.

| Denisse_8813 a răspuns:

Desi nu conreaza liceul ci facultatea pe care o urmezi dupa, ai putea merge la un liceu obisnuit(adica nu de arte, militar etc) la profilul de stiinte sociale pentru ca acolo se pune mai mult accentul cum este si normal pe stiintele sociale, adica logica, psihologie, economie si filozofie...winking

| bnj a răspuns:

Liceul de Arte Plastice "N. Tonitza" din Bucuresti este recomandarea mea. Acum poti sa intrebi ce legatura are psihologia cu pictura.
Simplu, pictura reprezinta viziunea unui om asupra altor oameni/peisaje. Pictura are reflexe in subconstientul omului, apasand anumite "butoane". In psihologie ai nevoie sa vezi cu alti ochi lumea pentru a putea ajuta pe ceilalti. Pictura si arta iti vor modela mintea astfel incat sa intelegi psihologia mult mai bine.

| OnWeed a răspuns:

Orice profil vrei tongue Eu iti recomand mate/info deoarece din cate stiu acesta "deschide cele mai multe porti" tongue.

| rhadoo a răspuns:

Profil STIINTE SOCIALE ...eu asta fac sunt in clasa a-12-a si aici se face cea mai multa psihologie. E super, pentru ca nici nu trebuie sa faci multa mate, romana... te axezi doar pe acest profil, care e chiar tare de tot, sincer asta le recomand tuturor. E un profil in care inveti despre, societate, oameni si VIATA! Multi politicieni si oameni de afaceri ajung de acolo!

| MissD a răspuns:

Stiinye sociale

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna,
Nu exista licee numa facultati pentru psihologie!
Acum cand esti a liceu urmeaza profilul filologie! Iti doresc mult, mult succes si sa iti indeplinesti acest vis! [De a deveni psiholog]
Numai bine, bafta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Profilul de științe sociale. Din clasa a 10-a sau a 11-a începi sa dai psihologie deci asta cred ca are mai multe porți deschide către o facultate de psihologie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt la mate-info sunt din ph si tot psihologie vreau sa fac

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt la mate-info sunt din ph si tot psihologie vreau sa fac

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt la mate-info sunt din ph si tot psihologie vreau sa fac

| funnygirl a răspuns:

Uman stiinte sociale si dupa aia facultatea de psihologie

| amandina_9414 a răspuns:

Ar fi stiinte ale naturii sau filologie.winking
mult succes!

| jarulitza a răspuns:

Uman pentru ca se axeaza pe comunicare nu pe cifre

| allexia a răspuns:

La profil ar trebui sa intri la uman si depinde ce medii ai ca sa intri la liceu.Majoritarea liceelor care le stiu au ca profil si real si uman. Oricum ar trebui sa intri intr-un liceu cu o medie destul de buna (macar peste 8) si dupa aceea intri la facultatea de psihologie si stiintele educatiei(daca esti din Bucuresti). Sper ca ti-a fost de folos

| Nicoleta_5902 a răspuns:

Nu liceul e important, e necesar sa urmezi Facultatea de Psihologie si eventual sa faci o specializare ceva dupa ce termini facultatea. Succes

| ANA_1796 a răspuns:

Facultatea conteaza, nu liceul. Dupa ce termini liceul poti merge la Facultatea de Psiologie. Daca vrei poti merge la un liceu cu profil socio-uman. tongue