| dianasolomon a întrebat:

Ce liceu si ce facultate trebuie sa urmez ca sa devin profesoara de romana?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este bine sa urmezi un liceu cu profil de filologie si apoi o facultate de filologie, profilul principal limba romana.

| AFR81 a răspuns:

Liceul nu conteaza. Trebuie sa faci facultatea de litere, iar in timpul ei, sa te inscrii si la modulul psiho-pedagogic, un curs fara de care nu poti deveni profesor.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Filologie + litere

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Este PREFERABIL să faci un liceu cu specializarea de Filologie + Facultate de Litere, specializarea "Limbă şi literatură" :
http://lett.ubbcluj.ro/

Toate cele bune!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Liceul la profil uman (filologie sau macar stiinte sociale), sau liceu pedagogic.
Apoi, facultatea de litere.

| T0T a răspuns:

Prima dată trebuie să faci un liceu cu profilul filologie iar după să urmezi facultatea de litere. În cadrul facultății este absolut necesar, pentru a deveni profesoară, să urmezi un modul special de psiho-pedagogie.(să nu uiți de ăsta că e un detaliu foarte important) pe care trebuie să îl alegi la înscrierea la facultate sau imediat când ai început facultatea te informezi de acesta. Poți face și un master în asta dacă nu ai posibilitatea să urmezi acest modul în timpul facultății.

| Teenager777 a răspuns:

Filo și litere