| Adi39 a întrebat:

Ce loc de muncă pot avea dacă termin Facultatea de Protecția Mediului?

Răspuns Câştigător
| RazvanBordeanu a răspuns:

Ai foarte multe posibilitati, responsabilitatile de mediu au devenit foarte stricte si severe, conform directivelor si normelor Comunitatii Europene. In sensul in care fiecare companie, privata sau de stat, trebuie sa se conformeze si sa respecta legislatia in domeniu. Asta inseamna ca vor fi nevoiti sa angajeze specialisti in domeniu, deoarece amenzile sunt usturatoare.
Concret poti merge pe doua directii:
- locul de munca la stat (ANPM - Agentia Nationala pentru Protectia Mediului facea angajari la un moment dat). Serviciul la stat este mai slab platit, insa recomand la inceput, deoarece vei avea de a face cu oamenii specializati si de la care vei avea de invatat. Astfel vei prinde o vasta experienta in materie.
- domeniul privat: aici ai mai multe optiuni, depinde pe ce te specializezi. Spre exemplu acum sunt foarte cautate persoanele pentru gestiunea evidentei deseurilor.
Mama s-a ocupat ani de zile de probleme de mediu, lucrand la o companie de stat. Acum, este colaborator RENAR, si are propiul business in care ofera consultanta specializata de mediu si ajuta micile companii la obtinerea autorizatiilor de mediu.
Poate te inspira cu ceva: www.specialist-mediu.ro
Mult succes in activitate!

2 răspunsuri:
| BuLaNNNeL a răspuns:

Tehnician in salubrizare rolling on the floor