| SkyWaves a întrebat:

Ce ma pot face daca ma duc la liceu pe profilul mate-info? Si la ce facultati pot sa ma duc dupa ce termin liceul?

Răspuns Câştigător
| WhiteLife a răspuns:

E mai bun cel care crezi ca iti va placea cel mai mult. Multi spun ca profilele filologice sunt mai usoare decat cele reale, pentru ca scapi de stiintele exacte si nu dai BAC-ul din mate, dar un prof spunea asa: "Nu exista usor sau greu, exista doar ce stii si ce nu sti". La toate profilele vei da BAC-ul din materia pe care o inveti in timpul anului. Daca consideri ca iti place sa tocesti si sa inveti multa istorie, mergi pe partea umana, daca iti place biologia si te descurci la mate, mergi pe partea reala. Cand am terminat generala nu stiam ce vreau sa urmez dupa liceu, asa ca m-am hotarat da merg pe real. Nu m-am descurcat bine la mate, nici la fizica, dar am zis ca mai bine merg undeva unde mi se pare mai greu, sa imi folosesc capul, si cine stie ce va fi dupa. Asa ca am ales mate-info. Depinde si de scoala, si de profesori, nu e nimic batut in cuie. Singura problema ar fi in clasa a 12-a, cand vei avea de invatat pentru BAC si daca vei urma o facultate la care se cere admitere, sa nu ai de invatat materia de BAC si materia de admitere (adica 2 materii diferite, cum ar fi sa mergi la filo si sa dai la medicina etc). Dar tinand cont ca majoritatea nu stiu ce vor sa aleaga dupa liceu, asta nu e cea mai mare problema si nici nu e imposibil de facut.

6 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Poti urma orice facultate, pentru ca nu intri pe baza profilului. De exemplu, dupa ce am terminat mate-info, am urmat o facultate in domeniul sanatatii, majoritatea colegilor au mers la politehnica pe IT, cativa cred ca au mai mers la ASE, dar nu exista o regula.

| SkyWaves explică (pentru WhiteLife):

Pai si care e mai bun mate-info sau filologie?

| PainTech a răspuns (pentru SkyWaves):

Ce vrei sa te faci?
Iti place matematica si te pricepi?

| WhiteLife a răspuns (pentru SkyWaves):

E mai bun cel care crezi ca iti va placea cel mai mult. Multi spun ca profilele filologice sunt mai usoare decat cele reale, pentru ca scapi de stiintele exacte si nu dai BAC-ul din mate, dar un prof spunea asa: "Nu exista usor sau greu, exista doar ce stii si ce nu sti". La toate profilele vei da BAC-ul din materia pe care o inveti in timpul anului. Daca consideri ca iti place sa tocesti si sa inveti multa istorie, mergi pe partea umana, daca iti place biologia si te descurci la mate, mergi pe partea reala. Cand am terminat generala nu stiam ce vreau sa urmez dupa liceu, asa ca m-am hotarat da merg pe real. Nu m-am descurcat bine la mate, nici la fizica, dar am zis ca mai bine merg undeva unde mi se pare mai greu, sa imi folosesc capul, si cine stie ce va fi dupa. Asa ca am ales mate-info. Depinde si de scoala, si de profesori, nu e nimic batut in cuie. Singura problema ar fi in clasa a 12-a, cand vei avea de invatat pentru BAC si daca vei urma o facultate la care se cere admitere, sa nu ai de invatat materia de BAC si materia de admitere (adica 2 materii diferite, cum ar fi sa mergi la filo si sa dai la medicina etc). Dar tinand cont ca majoritatea nu stiu ce vor sa aleaga dupa liceu, asta nu e cea mai mare problema si nici nu e imposibil de facut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te poți duce la orice facultate, nu contează ce profil ai terminat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu profilul de liceu mate-info nu te poti face nimic, daca mergeai la colegiu tehnic, commercial sau agricol puteai iesi cu o profesie. Dar asa faci matematica pe paine.

| SkyWaves explică (pentru anonim_4396):

Care este mai bun? Mate-info sau filologie?