| SilviaGeorgianaa a întrebat:

Ce materii imi trebuiesc pentru a da admitere la medicina legala si unde pot face facultatea?
{Mentionez ca sunt din Prahova }

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu exista facultatea de medicina legala. Trebuie sa faci facultatea de medicina (cele mai apropiate de tine sunt la Bucuresti si Brasov), iar apoi sa iei examenul de rezidentiat printre primii (sunt maxim 2-3 locuri de medicina legala in tara in fiecare an si se aleg in primii 100-150). La Medicina se da, in general, biologie umana si chimie (sau alegere intre chimie si fizica). Exista autonomie universitara, deci examenele de admitere difera, in momentul in care te hotarasti in ce oras vei da admiterea trebuie sa nergi la secretariatul facultatii si sa afli care sunt materiile şi bibliografia de admitere.

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu exista o facultate speciala de medicina legala. Faci facultatea normala de medicina, apoi anii de rezidentiat. Fiind din prahova probabil Bucuresti iti este cel mai aproape