| Giulyana_Giuly_1991 a întrebat:

Ce oportunitati am mai departe in ceea ce priveste cariera, daca stiu romana si franceza in afara de profesor sau traducător?

Răspuns Câştigător
| Sonia822 a răspuns:

Acum se cauta vorbitori de franceza, sunt din ce in ce mai putini.
Poti sa te faci translator la vreo ambasada, te poti angaja intr-o firma pe diferite pozitii si discuta cu francezii, ai ce face cu limba franceza, Romania a fost cucerita de Germania, suasi franta, in curand mai da o bucata la china. Franceza e de viitor, se pare, trebuie sa o stii la perfectia, si sa stii cu adevarat. In franta se vorbeste alta franceza, nu prea seamana cu cea de la scoala. Nici la expresii, nici la accent. Daca asculti un francez, nu intelegi mai nimic. Si vorbeste si repede. In scoala romaneasca se pune accent pe gramatica, tone de caiete cu reguli de gramatica, dar cand e de vorbit in franceza, nu stii. Da pe TV5 si incearca sa prinzi de acolo. Daca stii o limba straina la perfectie, adica nivel nativ, poti castiga multi bani. Te poti angaja la BRD GSG de exemplu si trancani acolo in franceza. Se chinuie aia de 6 luni sa gaseasca vorbitori de franceza si nu dau de niciunul.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In afara de profesor sau traducator, poti face orice munca de muncitor necalificat, pana te califici in altceva.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Scriitor, critic literar, editor de carte, diplomat, agent SIE.

| Sonia822 a răspuns:

Mai sunt servicii de bpo. Tanti de mai jos n-are habar, crede-ma. Sunt multinationale care cauta forta de munca ieftina. Ca sa nu dea in franta cateva mii de euro pe luna, isi deschid aici filiala si exploateaza forta de munca romana, si platesc mai mult pe telefonia mobila, ca se vb de aici cu franta, in locul francezilor. Te poti angaja intr-o firma de avocatura si faci pe translatorul cand au clienti francezi, sesizezi si traduci nuantele din contracte, interpretezi. Sunt diverse conferinte internationale unde au nevoie de translatori, te poti duce la Brouxelles ca interpret, te poti angajal a NATO, poti participa la diverse intalniri de afaceri reprezentand una din parti, poti fi manager intr-o companie si purta discutii de afaceri cu partenerii francezi, poti reprezenta o companie si sa fii purtatorul lor de cuvant, daca te specializezi si in alt domeniu, poti lucra pe pozitia aia, discutand in franceza, pana mea, pana la urma poti emigra in franta si te poti angaja acolo ca orice. Intr-o pozitie buna, sau daca stii la un nivel mai slab, chiar si barmanita, na. Iar, daca e un nivel mai slab, te poti baga la o firma de traduceri, si lucra pentru altul. Sau iti poti deschide pfa, poti lucra ca freelancer pe cont propriu. Te poti angaja la consulat, te poti angaja in orice minister in ro. Depinde cat inveti din franceza aia. Facultatea sa fie obligatoriu de stat. Cu romana nu faci nimic.