| anonim_4396 a întrebat:

Ce oportunitați de angajare am dacă am terminat facultatea de Economie a comerțului, turismului și serviciilor și un master în Economia și Administrarea Afacerilor Agroalimentare?

16 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai terminat ORICE facultate si nu ai invatat unde te poti folosi de cele (ne)invatate, SAU
daca nu esti in stare sa te angajezi la un loc de munca fiindca esti considerat nepregatit, atunci
ia-ti diploma, fa din el o eboneta sau un vaporas si pune-l pe apa, sa arate bine cand pluteste.

Pentru alte scopuri (hartie igienca etc.) nu-l prea recomand fiindca este din hartie cartonata...

| DenisaO98 a răspuns (pentru Bula):

Mai bine tăceai. Nu am terminat încă facultatea, dar mă interesează și de asta mă tot informez

| Bondarel99 a răspuns:

Eu nu cred ca ai terminat facultatea asta. Sau daca ai terminat-o, cu siguranta nu prea ai dat pe acolo. E imposibil sa nu stii ce oportunitati ai sau macar cum sa iti cauti tu singura niste oportunitati. Macar ai fi facut practica pe undeva si tot ai fi avut idee despre cum se mananca.

| DenisaO98 a răspuns (pentru Bondarel99):

Sunt anul 2 la facultate și după aș face masterul acesta. De asta am pus întrebarea, ca să știu ce oportunități am

| Bondarel99 a răspuns (pentru DenisaO98):

Da, dar ai pus intrebarea ca si cum ai fi terminat facultatea si masterul. Nu am zis cu rautate, am zis doar ca in facultate descoperi ce oportunitati ai. Asta daca bineinteles mergi si la cursuri si acumulezi niste cunostinte solide in domeniu. Ca sunt multi care se duc cu diploma la angajare dar ei nu stiu absolut nimic pentru ca au frecat menta 3-5 ani si au trecut examenele asa pe copiat.

| DenisaO98 a răspuns (pentru Bondarel99):

Nu este cazul meu

| Bondarel99 a răspuns (pentru DenisaO98):

Puteai macar sa ii dai raspuns castigator lui Soledad inainte sa stergi intrebarea...

| laSoledad a răspuns (pentru Bondarel99):

S-o fi simtit cu musca pe caciula, hehe.

| DenisaO98 a răspuns (pentru laSoledad):

Nu aveam motiv să mă simt. Voi nu aveți ce să faceți de vă băgați în seamă singuri? Fac ce vreau, că doar e întrebarea mea. Nu sunteți obigați să răspundeți sau să vă așteptați la "premii" virtuale

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Industria hotelieră.

| minrest a răspuns:

Cred ca in primul rand poti fi contabil, eu unul la asta mi-as incerca mana intai; mult succes, Denissa!

| laSoledad a răspuns:

La baza esti economist, deci ai putea incerca sa aplici aproape la orice companie sau institutie pe departamentul economic. Mai presus de asta, numele specializarii tale iti ofera un mare indiciu in ce domenii ai putea sa-ti cauti job - comert, servicii, logistica, achizitii, turism, industrie agroalimentara. Tu unde ai facut practica in facultate? Practica ar fi trebuit sa-ti dea o idee despre mediul profesional. Sau poti consulta Centrul de Consiliere si Orientare in Cariera al facultatii tale de la ASE. Psihologii de acolo o sa te indrume special pe filiera ta.
Cand intri pe site-uri de job-uri pe internet, cauti in functie de aceste domenii. Sau te poti duce la Agentia pentru Ocuparea Fortei de Munca din orasul tau, le spui ce studii terminate ai, le spui din ce domenii ai cunostinte si iti cauta ei pentru tine job-uri. Ei iti ofera servicii gratuite, subventionate de stat. Tot la ei, poti sa-i rogi sa-ti caute joburi si-n strainatate, in aria Uniunii Europene, prin programul lor in parteneriat cu UE care se numeste EURES. Mult succes in continuare!

| DenisaO98 a răspuns (pentru laSoledad):

Practica fac acum în departamentul de resurse umane al unei fabrici

| laSoledad a răspuns (pentru DenisaO98):

Tu ai scris in intrebare "am terminat facultatea de Economie a comerțului, turismului și serviciilor și un master în Economia și Administrarea Afacerilor Agroalimentare". Suna ca si cum ai terminat-o deja. Insa este imposibil ca un absolvent de master sa nu cunoasca joburile din domeniul lui. Daca esti abia in anul 2 Licenta, atunci linistit du-te la departamentul Consiliere si Orientare in Cariera al facultatii tale si acolo o sa te indrume ei despre gasirea unui job, despre cum sa-ti creezi CV-ul, despre cum sa te comporti la un interviu si cum sa-ti pui calitatile tale in valoare. Eu nu sunt din Bucuresti, dar la facultatea mea este obligatoriu sa mergem sa fim consiliati. Iar pe vara poti incepe linistit cu orice job din domeniul economiei. Mai nou, firmele cand iau studenti pe domeniul economic nu se asteapta ca acestia sa stie tot, sa fie asi in economie, ci se asteapta sa stie sa foloseasca bine programele de pe calculator (Excel, Access, etc), sa comunice bine si sa aiba spirit de echipa. Pentru nivelul de incepator intr-o firma asta cauta ei la studenti, restul ii invata firma la locul de munca. In prezent, ne confruntam cu o criza de forta de munca in Romania si cu plecarea fortei de munca din tara. Te vor primi linistit daca ai cunostintele de baza din economie si ceea ce-am zis mai sus. Asadar, cauta pe net job-uri din domeniul economic pentru studenti, incepatori ca o sa fii angajata usor. Si cum ai zis si tu, poti si pe Resurse Umane sa te angajezi, mai ales ca ai si experienta din practica. Scrie la CV ca ai facut practica pe domeniul asta si o sa-ti ajute la angajare. Uite, de exemplu, la Agentia Județeană pentru Ocuparea Fortei de Munca din orasul tau se fac si cursuri de calificare si formare profesionala gratuite. Poti continua deci cu un curs de formare in Resurse Umane si asta te va ajuta sa-ti gasesti mai usor un job in acest domeniu, daca nu vrei pe economie. Sau poti face un curs despre contabilitate sau multe altele. Oricum, acum pe vara daca vrei sa te angajezi, nu se iau in considerare studiile, tu fiind doar in anul 2 si firma te va forma ea in functie de ce are nevoie de la tine sa lucrezi. Iar dupa ce termini ciclul de licenta si masteratul la facultate in domeniul tau - comertul, apoi da, poti sa zici ca ai cunostinte avansate in domeniu, ca ai facut practica la firma x si y si astfel vei putea fi mai usor angajata fix in domeniul tau, avand cunostinte solide. Si pana sa termini masterul, fii sigura ca ASE-ul iti va oferi multe oportunitati sa afli care sunt joburile cautate in domeniul tau - comertul, serviciile si turismul. Ei initiaza multe evenimente informative despre mediul profesional. La master o sa ai inca o sesiune de practica, insa mult mai specializata fix pe domeniul tau, domeniu despre care va trebui sa faci si cercetare pentru lucrarea de Disertatie. Pana ajungi la master, o sa cunosti in majoritate piata muncii din domeniul tau. Dar pana atunci la master mai este si pana atunci te poti angaja oriunde. Ca sa afli mai multe despre oportunitatile de pe piata muncii, trebuie doar sa fii curioasa sa te documentezi mai mult pe cont propriu (fiindca tu esti cea mai in masura sa-ti creezi toate sansele de a ajunge sa fii angajata), sa pui intrebari la profesori si colegi si sa fii receptiva si implicata. Cu cat mai multa practica sau voluntariat sau joburi de incepator in mai multe departamente in mai multe firme, iti vei da seama singura cum sta treaba in fiecare si unde-ti place mai mult. Trebuie doar sa pui aceste intrebari la facultatea ta unde studiezi. Ei sunt mai in masura sa te ajute cu exemple de joburi. Iar daca esti buna la facultate, ai putea sa le ceri profesorilor si o recomandare pentru angajare. Succes!

| DenisaO98 a răspuns (pentru laSoledad):

Mulțumesc mult pentru răspuns!

| Mascarici07 a răspuns:

Buna,

Incearca sa iti creezi un cont pe ejobs sau alte site-uri de genul pentru a avea sansa ca firmele din toata Romania sa stie de tine. Iti recomand sa tii profilul de pe ejobs public pentru a putea fi contactata oricand de firmele interesate de tine. Cu aceste studii cu siguranta vei avea sanse enorme de a prinde un loc foarte buna de munca.

Mult succes!