| mickeye a întrebat:

Ce părere aveți de emigrare și de românii care emigrează ( căpșunarii)?
Mie mi se pare că cei care emigrează au numai bani în cap,se gândesc numai la bani. Așadar sunt niște oameni reci,superficiali,oameni fără suflet, oameni de nimic.Niște maneliști pentru care banii,mașinile,vilele și femeile sunt cele mai importante.
Mi-e silă de românii care zic că le e scârbă de România, sunt doar niște parveniți.
Haideți să vorbim întâi despre femeile care pleacă din România:
80% dintre româncele care au plecat în străinătate, practică prostituția,deși cei rămași în țară au impresia că ele îngrijesc babe, sau sunt la cules de. căpșuni.
Dar am auzit că 80% din prostituatele din țările din vest sunt românce.Și toată lumea știe asta.
Cunosc și eu o astfel de prostituată care își jefuia clienții.La un moment dat,când îl făcea pe un belgian,a avut un moment de slăbiciune și i-a mărturisit că în timp ce ei întrețin relații sexuale, cineva urma să-i fure mașina și banii.De aceea,belgianul a luat-o de nevastă fiindcă i s-a făcut milă de ea și a apreciat că aceasta i-a spus adevărul.
De asemenea,știți foarte bine că mulți români plecați afară fură și cerșesc sau fac tot felul de prostii.
De aceea mă voi referi la bărbații din Diaspora.Cei care muncesc,nu la hoți,proxeneți etc. Pentru a-mi întări ideea,vă voi da exemple de specimene din Diaspora :Țăranul din Spania,cel cu Audi,țăranul cu Maserati.
Cunosc și eu mulți români care locuiesc în Italia,Spania(adică Italea,Spanea) plini de bășini,care când vin în țară,își dau importanță,se cred superiori nouă,românilor care locuim aici, în frumoasa noastră Românie.
Acestora le transmit un lucru: Dacă aveți cine știe ce BMW sau Volkswagen vechi de 10 ani cu numere de Espana, chiar nu sunteți niște Dumnezei și nu ne pasă!
Eu nu am BMW, am un Logan și sunt mulțumit de el.
Știu că poate sunt și români amărâți care muncesc în Italia și se chinuie, dar sunt puțini.
Pentru că nici în Italia nu umblă câinii cu covrigi în coadă.
Cunosc niște oameni care au plecat la muncă în afară și după câteva săptămâni s-au întors fără niciun ban din cauză că nu mai puteau suporta să trăiască acolo.Munceau foarte mult,pur și simplu au cedat.
Eu locuiesc în România și mă mândresc cu faptul că o duc mai bine decât mulți căpșunari d-ăștia.Și sunt pe perna mea.
Pentru că dacă vrei,poți trăi foarte bine și în România.
Nu mă înțelegeți greșit,nu sunt bogat,dar dacă ești isteț,poți trăi bine și în România.
Am un Logan,nu mor de foame,locuiesc într-o garsonieră într-o zonă bună,mă duc des în weekend la munte, vara îmi permit să merg câteva zile la mare...
Un văr de-al meu e plecat în Franța, cică câștigă 1200 euro/lunar dar cu toate astea nu reușește să trimită niciun ban acasă, ba chiar se împrumută de la mine ca să trăiască, atunci când vine în țară. Acum are să-mi dea 300 euro pe care nu cred că-i voi mai vedea vreodată.
Și cu toate că el câștigă bine,în străinătate viața-i scumpă.Dă tot salariul pe mâncare, chirie..nu-i mai rămâne mare lucru.
Mai cunosc niște proști care acum dorm pe străzi,pe unde apucă.Cu un an în urmă,erau foarte bogați, aveau o afacere ..au vândut tot,și-au dat afară cei câțiva angajați, pentru a emigra.Au plecat în Germania, și au pierdut toți banii acolo.Nu și-au găsit de lucru, ba chiar au încercat să investească niște bani într-o afacere acolo.Pe scurt au pierdut tot și acum sunt săraci.
Ar fi multe de spus despre emigrare.
Știu că toate televiziunile și chiar și politicienii ne îndramnă să emigrăm,probabil suntem prea mulți și îi încurcăm.
Multe televiziuni manipulatoare,în special antenele,le-au indus românilor ideea că în străinătate umblă câinii cu mini pretzels în coadă, sau curge lapte și miere.NIMIC MAI FALS!
Eu unul nu aș putea trăi în altă parte, deși mai demult m-am gândit și eu să emigrez.Pentru mine,familia, prietenii sunt mai importante decât banii.Pe mine,faptul că o văd pe bunica mea zâmbind,deși e bolnavă,mă face mai fericit decât niște hârtii.
Nu-i înțeleg pe hapsânii ăia care au plecat din țară, departe de cei dragi, pentru niște nenorociți de bani? Dă-i dracului de bani.Merită să-ți distrugi viața pentru niște bani?
Știu că România nu e perfectă,dar mie îmi place și mă simt bine aici.Mi-aș dori ca românii să fie uniți,mai inteligenți,să nu mai asculte manele,să nu mai existe țigani.dar asta e, fiecare țară are probleme.
Din fericire,călătoresc mult prin țară și am avut surpriza să întâlnesc mulți români plini de bun simți, oameni simpli,de treabă,nu toți românii sunt niște cocalari lacomi.
Am mai fost plecat în alte țări și sincer, după câteva zile,mi se făcea dor de țară,de casă,de familie.
Atunci am înțeles că emigrarea nu e de mine.
E greu să te adaptezi în altă țară,să înveți limba etc.
În plus,eu am suflet,iubesc România, țin la țara mea.Simt că dacă aș pleca în altă țară,mi-aș trăda țara.
Știu că acum e la modă să îți urăști țara, dar eu sunt patriot și nu cred că asta e o rușine.

Răspuns Câştigător
| WeaponGirl a răspuns:

Da e o țăra frumoasă, păcat că mulți nu au ce manca și se confruntă cu situații limită fiind nevoiți să plece la cules de căpșuni, vorba ta. Nu cred că e corect să judeci o persoană care lucrează în strainătate pentru simplu fapt că tu nu îi trăiești viața ei, nu știi cu ce se confruntă, nu știi cate guri are de hranit acasă, plus că nu toata lumea care merge acolo merge la produs, furat, cerșit etc. mai sunt și oameni cinstiți, iar decat să stai în draga ta țară și să mori de foamne mai bine mergi și culegi căpșuni în altă țara. Unde mai pui că majoritatea care pleacă nu au o pregătire din puct de vedere educațional să aibă și altă posibilitate în afară de emigrat, cine îi angajează fără școala? Mai bine să plece decat să se apuce de furat în țară... părerea mea! Mă bucur sincer ca mai sunt și oamnei patrioți ca și tine, dar se vede că nu ai o familie de întreținut căreia nu ai ce să-i pui pe masă și dacă ai înseamnă că nu o duci așa de rau ca alte familii care te asigur ca nu pleacă de drag printre străini, crezi ca lor nu le este dor de familia de acasă și de țară?!

10 răspunsuri:
| adrian873 a răspuns:

Mi se pare mie sau tu esti cam ratat? ce treaba ai tu cu omu daca asculta manele. Sa zicem ca el are femei tu ce faci? Dai la, laba. Asa ca nu mai judeca tu oameni ca nu esti mai presus decat ei din comportamentul pe care l-ai aratat pana acum. Daca tu o duci bine aici. ok, dar poate alti nu mai ai de lucru, si ce sa faca? Pleaca afara unde e mult mai bine. Ma pis pe Romania ca numai spaga si numai rahati care nu stiu cum sa fure. Si ma mai pis si pe tine care esti un mare RAHAT de om

| ROZzMania a răspuns:

EXISTA ROMANI CARE NU SUNT CAPSUNARI. Unii fac studiile in strainatate (avocatura, medicina) si muncesc acolo pentru 5000 euro.Voi ce ziceti mai bine stau in Romania pentru 2 lei? Asta e crudul adevar.In Romania poti muri de foame!

| pna a răspuns:

Bey baiatule se pare k ai o problema grava la cap, esti retardat prin modul de gandire si mai esti si prost pai daca nu au ce sa munceasca in Romania ce vrei sa moara de foame,,,, si sa stii ca nici eu si nici familia mea nu am plecat in strainatate sa muncim dar am cateva cunostinte care presteaza servici cinstite in strainatate,, iar cele care se duc sa se prostitueze sunt prostituate sin la noi in tara dar numai ca aici este 50 de euro ora acolo este 300 de euro ora,,,, ai adresat o intrebare mai proasta decat tine,, sincer nu prea jignesc oamenii de fel dar sunt sigur k ti-a mai zis cv k esti prost, retardat, si probabil mai esti si frustrat ca esti virgin si nu se uita nicio romanca la tine,,,

| mickeye explică (pentru pna):

Du-te bă dracului, țăran nenorocit ce ești. cpcalar manelist.așa sunteți voi căpșunarii, niște maneliști tembeli fără creier...se pare că manelele„e" viața voastră. femei, băutură și BMW

| pna a răspuns (pentru mickeye):

Iti repet a 2 oara nici eu si nici familia mea nu am fost la munka in strainatate, pentru cultura ta generala nu asc manele ci prefer house, dance, hip hop, ma amuza f tare cum te agiti si te precipiti,, ai fi sincer azi ai frecato?rolling on the floor laughing si mai fi sincer a 2 -a oara tu nu ai vrea sa ai un bmw seria 5 un x6,,, o femeie buna,,, un wisky cu red bull,,, sau preferi un barbat bine facut intr-un logan care se plimba pe transfagarasan laughing rolling on the floor) rolling on the floor)))

| pna a răspuns:

Si sa iti mai zic ceva un var de al meu a fost in Anglia 2 ani si in Germania 1 an, cand a plecat avea o dacie si o garsoniera, acum are un apartament cu 2 camere o w pasat 2007, o nevasta buna,,,, e smecher omu i-ar tu ca un *** faci laba ca atat iti ofera Romania in cel mai frumos caz iti dai drumul si dupa ce ai ejaculat esti umed pe mainii laughing) rolling on the floor)

| pna a răspuns:

Domnule mykey mouse ti-o mai repet eu nu am fost si nici familia mea in straiantate la munka doar ti-am dat cateva exemple, pentru cultura ta generala nu asc manele prefer house, dance, hip hop, ma amuza foarte tare com-ul tau cum te agiti si te precipiti,,, auzi da fi sincer azi ai frecato? rolling on the floor laughing

| codrin2012 a răspuns:

Deci:
- "capsunarii" sunt cei care mai tin tara asta pe picioare - oamenii astia au trimis si trimit bani in tara care din intamplare sunt cheltuiti pe materiale de constructie, mancare, tigari, alcool, benzina la BMW etc. etc si implicit bani la bugetul statului de care TU beneficiezi(drumuri, spital, scoala pentru copii etc.)
O sa-ti dau un exemplu teoretic: un roman plecat in afara castiga sa zic 1200 de euro pe luna, din astia cheltuie 500 de euro acolo(ca strange omul sa-si faca casa si sa se lauda cand vine acasa), deci ramane cu 700 de euro cu care vine in tara, din care 24% pleaca la stat TVA, accize, etc. Intrebare pentru tine cati romani castiga 700 de euro pe care sa-i cheltuiasca si automat sa fie impozitati? Deci el contribuie la tot ce inseamna Romania.
- ai perfecta dreptate ca sunt romani care au o problema de educatie, dar de multe ori nu sunt cei plecati in afara. Sunt si in Romania nesimtiti, smecheri etc.un ex concret copii de bani gata..si oricum romanii sunt foarte mandri si incearca sa demonstreze ca sunt smecheri si superiori.
- pe tine nu te obliga nimeni sa pleci din tara, foarte bine dar sa stii ca banii nu insemna tot- eu unul am facultatea terminata, masterul si de un an lucrez niste chestii de acasa si fac in jur de 1500 de euro lucrand foarte putin dar faptul ca mi s-a ridicat masina ilegal, faptul ca trebuie sa merg cu masina in service foarte des din cauza drumurilor, faptul ca se uita urat la mine cand merg la finante, faptul ca totul in Romania se rezuma la curve si prosti si orice ai face ti se pun bete in roate m-au determinat ca in septembrie sa plec intr-o tara civilizata si sa o iau de la 0.

Asta e ..Romania e frumoasa pacat ca e populata.

Oricum gandeste bine inainte sa judeci ceva sau pe cineva...Stima

| mickeye explică (pentru codrin2012):

Câștigi 1500 euro la tine în țară și vrei să pleci? se pare că manipularea practicată de slugile lui Felix a dat roade..sunt puțini românii plecați în străinătate care câștigă 1500 euro /lunar..eu zic că mai bine stai pe perna ta, nu sclav în străinătate. știi vorba aia, nicăieri nu-i ca acasă.

| codrin2012 a răspuns (pentru mickeye):

Pana acum un an asa spuneam si eu dar iti dau vreo doua situatii ce m-au determinat sa plec:
- am vrut sa dau la doctorat dar din pacate locurile erau ocupate de fratii, prietenii profeserilor din univ. ca deh. bursa era 18 mil pe luna..si am renuntat
-maica-mea lucreaza intr-o primarie, casiera, si dupa 40 de ani de munca ia 700 de lei in mana iar daca ar iesi la pensie ar lua vreo 350 de lei, la fel ca cei cu ajutorul social,
-am fost acum un an cu bunica mea in spital..la 82 de ani a murit de cancer fara ca spitalul sa vrea sai dea morfina acasa(am avut pe cineva care lucra in chirurgie si lua fiole de morfina si mi le dadea)- nu doresc nimanui sa ajunga intr-o situatie de acest gen, sa mori efectiv de durere si sa nu ti se dea medicamente ca sefa de la oncologie nu avea timp de tine.
etc etc.

Asta nu se cheama tara civilizata..si cu banii nu rezolvi intotdeauna tot pentru ca nu ai atat de multi incat sa-ti permiti sa te tratezi in strainatate, sa ai grija de parinti ca vorba aia dupa o viata de munca statul te rasplateste, sa-ti iei avion particular ca daca stai in Iasi trebuie sa mergi 150 de km pana la Bacau ca la Iasi nu e aeroport international si nu poti pleca intr-un city break etc.