| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere aveți de facultatea de asistență medicală generală?

9 răspunsuri:
| Denisa0954 a răspuns:

Eu sunt anul 2. După părerea mea e ok, doar ca sesiunile sunt internale. Mult de învățat și materii grele, dar dacă îți place, treci peste. Asa e la Bucuresti, nu stiu in alte orase

| anonim_4396 explică (pentru Denisa0954):

Cum este admiterea la București? Sunt doar grile la prima vedere?

| Denisa0954 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da. 60 biologie și 20 chimie.

| Bogatu_Valentin_1968 a răspuns:

Dupa cate stiu eu exista numai facultatea de medicina unde trebuie sa inveti 6 ani ca ajungi medic generalist. Pe urma mai trebuie sa muncesti si sa inveti vreo 9 ani ca sa ajungi medic specialist. Esti medic bun pe la 60 sau 70 de ani.
Orice facultate unde se invata mai putin de 5 ani este slaba. Toate facultatile particulare sunt slabe.

| Denisa0954 a răspuns (pentru Bogatu_Valentin_1968):

Exista si de asistență medicală generală, si de moase si tehnica denatara.
Iar referitor la facultatea de medicină, după acei 6 ani, trebuie sa faci rezidentiatul 5 ani

| anonim_4396 explică (pentru Bogatu_Valentin_1968):

Ieși medic după ce termini facultatea adică pe la 25 de ani.

| Bogatu_Valentin_1968 a răspuns (pentru anonim_4396):

La facultate se intra la 18 ani (asa era pe vremea mea acum 30 de ani, eu am 51 de ani si sunt inginer fizician). La medicina din Bucuresti se fac 6 ani, deci esti absolvent(a) la 24 de ani (daca nu repeti nici un an). Obtii diploma de medic, insa dupa asta trebuie sa dai examen de rezidentiat (dupa 3 ani de munca) si examen de medic specialist (dupa inca 6 ani de munca). Deci esti medic specialist la varsta de 33 de ani. La 33 de ani esti un medic prost, si trebuie sa muncesti cam pana la 60 de ani ca sa poti spune ca esti un medic bun. Vreo 50% din medicii din Romania sunt medici care te omoara daca intri pe mana lor, mai bine te duci la biserica si te rogi sa te faci bine happy

| Killa3463 a răspuns:

Recomand postliceala Asistent medical generalist! Este mai ușor! Eu sunt anul 2

| Denisa0954 a răspuns (pentru Killa3463):

Este mai usor, da nu ai studii superioare și salariu mai mic