| Summernights28 a întrebat:

Ce parere aveti de facultatea de limbi moderne aplicate de la Cluj? Merg pe engleza(limba B)-franceza(limba C), iar ca limba D facultatea imi da posibilitatea sa studiez o a treia limba timp de 6 semestre, bineinteles cu taxa. Ma gandeam la o limba nordica, portugheza sau rusa. Cum vi se pare alegerea mea? E de viitor? Stiti ceva despre facultatea asta din UBB, merita? Multumesc

Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Limbile straine sunt foarte cautate si platite foarte bine, dar nu engleza si franceza, pe astea le stie toata lumea.
Portugheza e bine aleasa de tine, limbile nordice la fel, sunt de viitor (neerlandeza e platita cea mai bine daca vrei sa lucrezi in domenii in care se cer limbi straine).
Deci tu te-ai gandit bine cu facultatea asta dar nu cu specializarile. O limba rara ar trebui sa fie optiunea ta nr 1 nu a 3 a.
Lasa engleza si franceza asa ca lectura de weekend ca oricum pe astea le prinzi repede si nu sunt o problema. Decat sa faci o facultate si principalele tale obiecte sa fie engleza si franceza mai bine nu o mai faci pentru ca la angajare nu iti cere diploma, ci te vor testa sa vada daca stii.

| Summernights28 explică (pentru Bondarel99):

La limbi moderne aplicate trebuie obligatoriu 2 limbi cunoscute la nivel mediu/avansat, iar cum doar pe astea 2 le-am studiat in scoala, pe ele pot merge mai departe. Multumesc mult pentru raspuns! Voi lua si o limba rara

| Bondarel99 a răspuns (pentru Summernights28):

Atunci poate ai vrea sa iei in calcul si Bucurestiul. Aici au multe specializari, au chiar si chineza si japoneza (nu stiu daca sunt si la Cluj). In plus sunt mai multe oportunitati pentru angajare.

| Adry05 a răspuns (pentru Bondarel99):

Vorbesti prostii, e foarte cautata franceza, stiu angajatori care te platesc si cu 3000 lei pentru franceza sa lucrezi de acasa si iti ofera si asigurare privata de sanatate, + foarte multe firme mari care angajeaza si cauta in prostie angajati sa vorbeasca franceza.

| Bondarel99 a răspuns (pentru Adry05):

Sunt interesata de un salariu de 3000 lei si sa lucrez de acasa. Un nr de telefon, un site, un anunt de angajare sau macar numele unei astfel de firme se poate?
Poate oi fi eu prost informata.

| Adry05 a răspuns (pentru Bondarel99):

Stii franceza la nivelu i care sa asculti inregistrari si sa poti sa transcrii perfect, fara nicio greseala in cuvinte ce auzi? Ca sa stiu sa nu ma apuc sa-ti caut ala degeaba.

22 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

As recomanda altceva in afara de engleza, sau daca ti-o iei concentreaza-te mai mult pe celalte limbi alese si engleza pur si simplu alege-o ca aprofundare nu ca limba de baza pentru ca nu faci mai nimic cu ea. Iar dintre limbile zise de tine, ambele is cam degeaba, rusa e asa si asa ca si cautare, daca tot vrei nordica ia-ti norvegiana, suedeza, ceva de genu daca ai posibilitate sau si mai bine limba asiatica, seplatesc foarte bine.

| Summernights28 explică (pentru Adry05):

Da, ai dreptate cu suedeza si norvegiana. Multumesc din suflet! Esti si tu la lma?

| Adry05 a răspuns (pentru Summernights28):

Da, dar nu la Cluj.

| RAY a răspuns:

Eu as merge pe japonza, chineza, korreana daca as avea varsta ta, acolo e viitorul, acolo e tehnolgia

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

De ce LMA, totuși, când există multe alte opțiuni?

| Summernights28 explică (pentru supadeceapa):

Exemplu? Limbi si literaturi sau ce?

| Adry05 a răspuns (pentru supadeceapa):

Da ce sa studieze? Limbi si literaturi sa intre in invatamant? Daca vrea sa lucreze in firme sunt preferati cei de la LMA nu de la LL, LL e preferat pentru invatamant

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte nordice ambele limbi alese de tine

| Catrice a răspuns (pentru anonim_4396):

Portugalia și Rusia sunt situate în nord... la nord de Africa, Madagascar etc laughing
Sau poate vine din viitor unde un cutremur major a mutat cele doua tari în nord, unde sunt vecine.

| Summernights28 explică (pentru anonim_4396):

Doamne fereste, eu am prezentat 3 optiuni, nu am exemplificat limbile nordicerolling on the floor) nu vezi virgula sau? A naibii de grea intelegerea textului

| Summernights28 explică (pentru Catrice):

Hahaha, mai zi

| Catrice a răspuns (pentru Summernights28):

Hahaha, ești prost.

| Summernights28 explică (pentru Catrice):

Evident ca sunt, avand in vedere ca iti dau atentie.

| Catrice a răspuns (pentru Summernights28):

Am înțeles, vrei și tu autograf, nu?!

| Summernights28 explică (pentru Catrice):

Da, dar inca nu-ti dezvalui pe ce tip de hartie vreau autografullaughing Paste fericit!

| Catrice a răspuns (pentru Summernights28):

Paște fericit!
Sau ție trebuie să-ți spun... sa Paști fericit?

| Summernights28 explică (pentru Catrice):

Nu trebuie, nu te deranja. Savuros schimbul asta de replici. O zi frumoasa si sarbatori linistite!