| ALEXICAmarketing a întrebat:

Ce parere aveti de meseria de piețar (vanzator in piață)?
Credeți ca as avea viitor ca piețar?

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Doar daca esti prea prost sau idiot din nastere, nu poti ajunge pietar. Asta o munca pe care o poate ace, chiar oricine!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă te uiți în piețe. sunt unii care din asta supraviețuiesc. Doar că e un viitor cu venit mic și perspective pe măsură.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca ești rămas pe pensie de boală și nu știi cum sa îți rotunjești veniturile.

| ALEXICAmarketing explică (pentru anonim_4396):

Te-am raportat.O sa te si blochez.Comunica in alta parte.

| brokxy a răspuns:

Nu ar fi mai bine sa deschizi un magazin?

| WickeDssick a răspuns:

Asta nu e meserie, de obicei bătrânii de la țară își vând marfa acolo, dar pe termen lung nu e o afacere profitabila.

| ALEXICAmarketing explică (pentru WickeDssick):

Vanzator sau comerciant eu zic ca este o profesie.
Depinde de unde iei marfa si ce profit faci.
Important:sa servesti clientul impecabil ca sa revina.
Comert de succes:pret bun, calitate si atitudine profesionista.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ALEXICAmarketing):

Adică sa cumperi marfa la un preț, apoi să vinzi la proști la alt preț. Vai, dar ce idee de afacere ai și tu. Iar asta nu e "profesie". Dacă zici că e profesie, atunci arată-mi unde te califica în acest domeniu. laughing în plus, dacă ești intermediar și nu producător poți să primești amenzi usturătoare pentru că se fac controale în piețe și cine nu are acte de producător se dau amenzi + marfa luată. Gândește de două ori înainte să pui întrebări.

| ALEXICAmarketing explică (pentru anonim_4396):

Lucrator comercial - Cod COR: 522006
Nivelul de instruire: 2 (studii medii)

Grupa de baza: 5220 - Vanzatori in magazine si piete
Vanzatorii din magazine si piete vand clientilor marfuri - in comertul cu ridicata si amanuntul - si probeaza calitatea marfurilor si modul de functionare a aparaturii expuse spre vanzare. Vanzatorii de produse naturiste trebuie sa cunoasca produsele pe care le promoveaza si le vand, sa urmareasca conditiile de valabilitate, pastrare, depozitare, manipulare si administrare, sa stie sa promoveze marfa atat prin expunere vizibila, cat si prin sugestii privind gama de produse, sa aiba cunostinte in domeniul apifitoterapiei, dietoterapiei si igieno-cosmeticii

Grupa minora: 522 - Vanzatori in magazine si piete

Vanzatorii din magazine si piete vand marfuri - cu ridicata si amanuntul iar in cazul aparaturii, prezinta si probeaza calitatea si modul de functionare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ALEXICAmarketing):

Interesant. Sa stai iarna în frig, sa îți curgă mucii din nas și sa te rogi sa îți cumpere cineva produsele. Ca țiganii ăia intermediari care vând prin piață numai studii au și calificări în domeniu. Singura lor calificare este cea de a santaja omul și printre cartofi buni sa îți pună cartofi stricați. Dar ce bați câmpii aiurea pe aici. Du-te omule de aici cu studiile tale și calificările în domeniu pentru ca nu te cred. Păcat de vârsta ta pentru că nu gândești mai deloc.