| Credinoameni a întrebat:

Ce parere aveti de psihologie? Credeti ca a te face psiholog este de viitor?

Răspuns Câştigător
| Logann a răspuns:

Asta nu ti-o poate garanta nimeni dar sa iti zic cum stau lucrurile: daca dispui de ceva depozite financiare iti poti face propriul cabinet dar o sa dureze ceva pana iti faci un renume
Daca ai o cunostiinta te poti angaja ca psiholog la cabinete medicale private, policlinici private si de ce nu, ca psiholog al scolii. Dar repet, asta in conditiile in care cunosti SIGUR pe cineva! In ziua de azi e f greu sa iti gasesti un loc de munca si cu, si fara facultate!

12 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Obiectiv vorbind, poate fi de viitor pentru ca dezechilbrele psihice sunt din ce in ce mai des intalnite. Avand in vedere ca oamenii in ultima perioada comunica mai mult virtual si poarta masti sociale, simt nevoia din ce in ce mai mult sa discute cu cineva real, iar psihologul poate fi o alternativa daca nu au prieteni.

Din punct de vedere subiectiv insa, nu as apela niciodata la psihologi. De ce? Pentru ca e ca si cum ai apela la un prieten fals, la cineva care te asculta si iti vorbeste frumos doar pentru ca este platit sa o faca. Sunt de parere ca un preot sau un prieten real te poate ajuta mult mai mult sa treci peste greutati. Numai gandul ca platesc omul respectiv ca sa ma asculte sau sa imi dea sfaturi mi se pare de neacceptat.

| anonimg a răspuns:

Trebuie sa-ti placa sa ajuti oamenii. Si trebuie sa poti face tu fata -sa rezisti psihic- problemelor lor; pentru ca oamenii vor veni cu probleme la tine, si nu ca sa-ti aduca energie.
Trebuie sa-i conduci pe oameni la Dumnezeu, care este Singurul care ii poate ajuta pe oameni. Psihologul da sfaturi si incurajari; dar vindecarea, pacea si seninatatea vin de la Dumnezeu.
Caci nici electricianul nu ofera curent electric. El face instalatia, o repara, si ii invata pe oameni cum sa foloseasca curentul; dar energia vine de la curent, si nu de la electrician.
La fel trebuie sa fie si psihologul. Oamenii trebuiesc invatati sa se prinda de Dumnezeu, si nu de un om. Ei trebuie sa aiba siguranta ca psihologul ii va "conecta" cu Dumnezeu. Pentru ca numai in felul acesta oamenii se vor bucura de adevarata pace si bucurie; de speranta si nadejde de viata deplina.

| Credinoameni explică (pentru anonimg):

Imi place sa ajut dar de unde am garantia ca voi reusii? Ca voi avea cu cine sa fac practica?

| anonimg a răspuns (pentru Credinoameni):

Poti sa aplici ca psiholog la o scoala, unde vei avea un venit lunar.
Sau poti sa iti deschizi un cabinet. Multi adolescenti si multe cupluri merg la psiholog.
Sau poti sa lucrezi pentru copii cu deficiente, in cadrul unor institutii de stat sau particulare; sau pentru copii care traiesc in orfelinate.
Tineri si adulti trec prin despartiri sau divorturi; pentru unii viata lor s-a terminat in astfel de momente, chiar daca ei continua sa traiasca...
Altii nu pot sa treaca peste decesul unor persoane dragi.
O multime de oameni descurajati atunci cand raman fara servici.
Sunt o multime de familii in care parintii nu se mai inteleg cu copii lor, iar copii cu parintii.

Campul de lucru este mare. Ca si un medic, trebuie sa iti faci principiu ca sa ajuti oamenii indiferent ca venitul lor vor putea sau nu sa acopere cheltuielile. In felul acesta vei fi binecuvantat de Dumnezeu.

| Logann a răspuns (pentru Credinoameni):

Asta nu ti-o poate garanta nimeni dar sa iti zic cum stau lucrurile: daca dispui de ceva depozite financiare iti poti face propriul cabinet dar o sa dureze ceva pana iti faci un renume
Daca ai o cunostiinta te poti angaja ca psiholog la cabinete medicale private, policlinici private si de ce nu, ca psiholog al scolii. Dar repet, asta in conditiile in care cunosti SIGUR pe cineva! In ziua de azi e f greu sa iti gasesti un loc de munca si cu, si fara facultate!

| Clorox a răspuns:

Psiholog te faci pentru ca-ti place domeniul, nu doar din obligatie sau pentru ca este profitabil.
Daca stai sa te gandesti bine exista multe persoane care au probleme de comportament, mintale sau cum vrei tu sa le numesti si au nevoie de ajutor. Diferenta dintre un psiholog si un psiholog care doar vrea sa-ti ia banii este de la cer pana la pamant.
Eu vreau sa merg la facultatea de psihologie, psihopatologie mai exact, nu o fac pentru bani ci pentru ca am ocazia sa ajut oameni si facand asta fac ce-mi place.
Intreaba-te, iti place psihologia? Vrei sa ajuti oamenii sau doar vrei sa le iei banii?
Plus ca te ajuta in viata de zi cu zi, din multe aspecte.

| Credinoameni explică (pentru Clorox):

Imi place si chiar vreau sa fac asta.Dar stii ca trebuie sa faci practica pe langa un profesionist, daca nu va accepta si voi face psihologia degeaba? De asta mi-e frica plus ca o fata care a facut psihologia acum e vanzatoare la Selgros!

| Clorox a răspuns (pentru Credinoameni):

Pai ca psiholog nu e usor, nu poti termina facultatea si BAM, ai job. E un studiu cu riscuri mari dar cu beneficii si mai mari daca ai noroc.
Ah da, acum vad ca cineva a adus in discutie de dumnezeu, te rog, niciodata nu incerca ''sa aduci pe cineva pe calea cea buna'', nu in domeniul religios macar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La cati depresi naste secolul asta, tot o sa fie nevoie de munca asta.

| Victoria18 a răspuns:

Cu meseria asta mori de foame... Romanii desi sunt majoritatea depresivi si au probleme nu o sa mearga la psiholog de frica de a nu fi catalogati de catre cunostinte a fi nebuni. Pentru ca in Romania asa este considerat de catre apropiati fata de alte tari. Desi tu esti nebun daca mergi la psihiatru nu psiholog. In afara nu exista gandirea asta atat de comunistă. Dar ce sa faci, asa e romanul. E greu sa intrii acolo la facultatea de psihologie se intra greu si e o facultate grea, "stufoasa" multa materie adica. Daca totusi cineva are o inclinatie pentru asta e de preferat sa citeasca singur carti de psihologie daca tot vrea sa se perfectioneze pe aceasta latura adica psihologia. Insa nu ii recomand sa urmeze vreo facultate de psihologie. E foarte greu sa isi gaseasca de lucru, pentru ca sunt multi psihologi, plus ca salariul e foarte mic si nu ai clienti, numarul fiind foarte mic.

| DamianTPU a răspuns:

Salut Credinoameni!
Da, mereu va fi nevoie de un psiholog, iar aceasta slujba te face si mult mai echilibrat ca persoana, te face sa ai o altfel de viziune asupra ta si a oamenilor.
Este si frumos pana la urma sa ai capabilitatea sa dai sfaturi persoanelor.
Apropo. Fa ceea ce iti place, nu conteaza ca este de viitor sau nu.
O seara faina!

| Logann a răspuns:

Clar nu e de radio.

| Doarof3 a răspuns:

Dacă îți place te sfătuiesc să o iei pe aceasta cale.Succes