| NicolaeAnton26 a întrebat:

Ce părere aveți de salariul de 2300-2400 de RON lunar? Este un salariu bun, acceptabil sau unul slab?
Am 26 de ani, lucrez de aproape 3 ani în domeniul marketing și am ajuns la salariul de 2750 de RON brut, care se transcrie în 1600 de RON net. Pe lângă asta am bonuri lunare în valoare de 300 de RON și bonusuri lunare fluctuante care îmi dau o medie de 400-500 de RON.
Însumat, vorbim de 2300-2400 de RON lunar și sunt șanse mari ca în curând să ajung la 2600.
Locuiesc într-un oraș reședință de județ din Ardeal(dar nu Cluj sau Timișoara).
Vi se pare un salariu bun?
Menționez că pun această întrebare deoarece într-o altă întrebare ulterioară pusă de mine, mai multe persoane mi-au spus că este un salariu okay, doar că eu îl consider destul de slăbuț.

Răspuns Câştigător
| Nilsson a răspuns:

E depresia de sărbători, sfatul meu este să te bucuri de momentele cu familia și să la cauți niste cadouri drăguțe.
La sfârșit de an e momentul să îți faci niște planuri pentru anul viitor, cum ai putea să cunoști mai multe fete ori să avansezi profesional.
Că bărbat nu ar trebui să disperi, noi vom fi atractivi pentru femei și la 30-40 de ani, fratele meu s-a căsătorit la 31 de ani și nu a avut nicio prietenă până atunci, un văr s-a căsătorit la 37 de ani după câteva relații eșuate, deci?

78 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Depinde la ce il folosesti si care sunt cheltuielile tale. Daca iti ajunge pentru a te intretine si iti mai ramane ceva pe langa, e ok.

| NicolaeAnton26 explică (pentru AdelinaC):

Aproape că nu îl folosesc deloc...

| mgtow a răspuns:

Slab, bani putini. Nu iti permiti sa faci o rata la un imobil nici la o masina, poate dacie dar aia nu e masina ci un harb insignificant. Daca ai locuinta de la parinti e un avantaj

| NicolaeAnton26 explică (pentru mgtow):

Cat consideri atunci că este un salariu bun? care crezi că este media în România?

| NicolaeAnton26 explică (pentru mgtow):

Dude. dacă strâng bani îmi permit o mașină nouă în doi ani.

| mgtow a răspuns:

Un salariu decent in tara trebuie sa fie de 1000€ in mana dupa ce te fura guvernu la taxe sa ramai cu banii aia, sub banii aia un muncitor e considerat sarac. Zici tu ca aduni bani pentru masina noua dar o masina noua incepe de la 15.000€ in sus alea fiind de clasa slaba. Masina mai buna 30.000 - (50.000€ bmw, audi) sa moara curv...ele de ciuda dar simti ca traiesti avand masina scumpa si nu e de laudat dar e pentru satisfactia ta personala.

| NicolaeAnton26 explică (pentru mgtow):

Dude... nu-mi trebuie mașină chiar de fițe. Să arate bine și să-și facă treaba pentru care a fost construită, nu trebuie să fie nu știu ce.
Și pe bune. media în țară nu are cum să fie 1000 euro. Ai luat-o rău de tot pe arătură. Poate asta ți-ai dori tu să fie salariul, dar e cu mult sub.

| mgtow a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Am zis ca asa era normal sa fie. Salarizariile sub 1000€ inseamna sclavie si prostii lucreaza pe bani de rahat. Pt ca nu santeti in stare ca francezii sa aruncati coctel molotov in jandarmi, sa intepati rotiile la masiniile de politie si sa blocati toate intrarile de camioane la granitele romanesti asa sigur s-ar schimba situatia in tara. Numai ca romanii aleg sa manance caca in loc sa faca bine de aia e viata rea in tara noastra

| darrio2007 a răspuns:

Nu spui ce anume faci in marketing. Daca asezi marfa pe rafturi, e destul de ok salariul.

| NicolaeAnton26 explică (pentru darrio2007):

Mă ocup de programe de gestiune... cu alte cuvinte dacă la Lidl(de ex, nu neapărat Lidl) se strică un POS și nu mai citește codurile de bare sau nu mai printează imprimanta fiscală sau pur și simplu sunt erori de soft, eu le rezolv... de la distanță sau la fața locului.
Pe lângă asta promovez și încerc să vând programe de gestiune, precum și altă aparatură fiscală.

| Mosotti a răspuns:

Pai 2500 net cu tot cu bonuri si bonusuri e asa ca medie, cam asa au multi, asta este, auzeam ca asta e salariu de muncitor necalificat deci net, habar nu am daca este asa. Prietenu meu e agent de vaznari si are 2500 net, pe program normal, 5 zile pe saptamana, dar nu e multumit, din vara zicea ca o sa-i zica sa mareasca, ce, are salariu de necalificat? Nu stiu ce sa zic sincer, nu cunosc personal problema.

| NicolaeAnton26 explică (pentru Mosotti):

Deci consideri că e un salariu mediu? deci acceptabil?

| strawberry03 a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Esti obsedat de ideea de a sti daca salariul tau e unul bun, dar nu pentru necesitatile materiale, din moment ce afirmi ca ti-ai permite o masina sau alte lucruri. Tu doar vrei sa stii daca e bun pentru ca tu crezi ca asta ar atrage o fata la tine. Gresesti mult, ti-o spun eu ca fata. Nu te mai gandi atat la asta. Banii aia munciti sunt ca sa iti asigure tie confort, nu altei persoane. Atat timp cat 2400 lei pe tine te sustin si iti permiti sa traiesti ok, asta e important. Ceea ce indeparteaza o femeie de tine sunt atitudinea, complexele, nesiguranta de sine. Tot zici ca nu esti atractiv, dar acum sincer majoritatea oamenilor arata normal, adesea banal, nu traim printre modele si celebritati. Spui obsesiv ca nu ai ce oferi financiar unei femei. Alo, femeile pot munci pentru ele. Ce fel de femeie normala la cap asteapta in 2019 sa fie intretinuta? Exista joburi si pentru femei. Castigam la fel de bine ca si voi, de ce sa te gandesti ca nu poti avea o relatie din cauza ca nu poti oferi confort financiar cuiva? Nu e cazul. Eu personal, cand m-am indragostit de prietenul meu, habar nu aveam cat castiga si nici nu ma interesa. Schimba-ti mai de graba atitudinea asta toxica cu privire la tine. Pentru tine muncesti, nu pentru altii.

| NicolaeAnton26 explică (pentru strawberry03):

O să îți descriu de ce:
Nu am luat niciodată în calcul posibilitatea ca partenera mea să nu lucreze. Este perfect normal să lucrăm amândoi. Sunt un mare susținător al egalității între sexe.
Fetele de regulă, am observat că sunt mult mai focusate pe carieră și muncesc mai mult ca bărbații să ajungă unde își doresc.
Cunosc și cazuri de bărbați care au ajuns departe și au trudit din greu, dar cunosc de 10 ori mai multe cazuri de genul la fete.
Fetele/femeile sunt mult mai interesate de o carieră WOW decât bărbații.
Fetele/femeile din ziua de astăzi pun cariera pe primul plan, distracția pe planul doi și eventual o relație pe planul trei.
Evident că o fată cu ceva minte în cap, nu se va uita la unul ca mine, care nu a trudit WOW pentru a ajunge unde este. Am învățat tot timpul, dar uitându-mă la alte persoane pot afirma că nu am făcut sacrificii prea mari și nu am învățat până la epuizare.
Sunt mai mult descurcăreț decât inteligent.
Am cultură generală, dar pentru majoritatea femeilor cu carieră, nu mă ridic nici la degetul mic.

| Osneros a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Din nou, problema ta e disperarea si faptul ca le ridici pe un piedestal. Femeile, de cand sunt ele pe lume, au fost programate sa vrea barbati. Disperarea nu emana masculinitate.

| Mosotti a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Eu spun ce spunea prietenul meu ca ar fi mic, dar daca multi aici zic ca este ok, atunci este okey.

| NicolaeAnton26 explică (pentru Mosotti):

Problema e că cei care au zis că e okay au venit cu argumente și chair cu dovezi.
Cât crezi că este un salariu okay atunci?

| Mosotti a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Daca au venit cu argumente si dovezi, inseamna ca au dreptate. Sincer? Salariu este okey asa cum zic colegii de forum, nu ma pot contrazice aiurea daca nu stiu, poate si prietenul meu a gresit. Nu pot contesta dovezile si argumentele lor. Contestam doar daca aveam eu dovezi contra si argumente solide. Am scris pentru ca prietenul meu zicea altfel si nu stiam care e treaba, il credeam pe el, dar acum mi-am schimbat opinia.

| NicolaeAnton26 explică (pentru Mosotti):

Totuși aș vrea să știu părerea ta. care este un salariu decent?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu ti se pare normal, schimba-l. In orice domeniu sunt salarii mai mici si salarii mai mari. Eu ti-am raspuns si dincolo, pur si simplu fara alte detalii, 2400 e acceptabil avand in vedere piata munciii de la noi - DE LA PRIVAT. Daca tu stii ca aduci firmei plus valoare de zeci de mii de euro lunar, atunci clar e mic.

| NicolaeAnton26 explică (pentru GabiDumitrescu):

Bun, hai să te întreb altfel. Sunt o persoană uneori dificilă, știu:
Am spus că fie că contează mai mult sau mai puțin și venitul tău are un cuvânt de spus când vine vorba de întemeierea unei relații sau mai rău, a unei căsătorii.
Consideri că 2400 este un salariu care să-mi permită să am o relație?
Adică sunt fete, care au cât de cât carte, care ar aprecia unul care câștigă cât câștig eu?
Singurul bonus mare la job-ul meu este că nu lucrez în weekend și nu lucrez sub prea mare stres.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Da, salariul iti permite. Ce nu iti permite e atitudinea ta. Sint fete cu doctorat care nu cistiga atit... si la o adica o relatie te-ar putea motiva si pe tine mai bine sa progresezi.

| LoveSleep a răspuns:

Salariul tău în esență e jale. Dar dacă te gândești că stai cu părinții și dacă mai pui alte lucruri în balanță cum ar fi (firma, dificultate, program, relații colegi) și partea cu banii rămâne sus, e ok să stai acolo. Dacă stai cu părinții, înveți lucruri acolo și nu ai nevoie neapărată de bani mai mulți, merită să râmâi. În momentul în care vei avea nevoie de bani mai mulți și crezi că ai acumulat destule informații și experiență, te poți muta altundeva. În momentul de față nu are rost să te chinui pentru niște bani de care nu ai nevoie.

| NicolaeAnton26 explică (pentru LoveSleep):

Atunci spune-mi tu... care ar fi un salariu bun? zi-mi cât ar trebui să câștig ca să pot afirma că am un salariu acceptabil?

| LoveSleep a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Ai deja un salariu bun sau decent. Dar în raport cu banii de care ai nevoie în momentul e față. Dacă te muți în chirie n-o să fie un salariu ok. Asta încercam să-ți zic.

| Dismally a răspuns:

Depinde ce anume faci in domeniul marketing, dar 1600 cred ca este putin.

| NicolaeAnton26 explică (pentru Dismally):

1600 net pe hârtie după cum am spus, dar per total iau 2400

| Ineys a răspuns:

Ce mai exact lucrezi in domeniul Marketing? Spune functia si descrie putin ce faci intr-o zi normala la lucru.

| NicolaeAnton26 explică (pentru Ineys):

Funcția exactă nu o să ți-o spun, dar mă ocup de promovarea programelor de gestiune cât și de mentenanța acestora la diverși furnizori, unii de calibru mic(de cartier) și alții mai mari(gen: Lidl Kaufland).
Pe lângă astea am mult mai multe atribuții în interiorul firmei de care nu o să vorbesc prea multe.

| Ineys a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Unde ti-ai terminat studiile? Un inginer iese cu 3500 dupa facultate.
Astea-s salariile in Romania, mai ales ca incepator, in orice domeniu. Nu prea ai ce sa faci.

| NicolaeAnton26 explică (pentru Ineys):

Am terminat dreptul... ironic!
Deci per total cum vezi salariul de 2400? slab, acceptabil sau bunicel?

| Ineys a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Acceptabil sau bunicel e cam acelasi lucru si pot spune ca asa e. Avand in vedere ca activezi in alt domeniu decat in cel in care ti-ai terminat facultatea nu poti avea pretentii. De ce nu ai urmat ceva pe domeniul in care ai terminat? Ce faci cu facultatea aia, ai facut-o degeaba, doar ca sa ai o facultate? Esti angajat ca necalificat? Ti-au luat in considerare doar BAC-ul banuiesc, ca nu cred ca tin aia cont ca ai terminat tu dreptul.

| NicolaeAnton26 explică (pentru Ineys):

Bacalaureatul l-am absolvit cu nota 9. Din moment ce ai mei nu-și permiteau financiar să mă trimită în Cluj sau Timișoara la facultate, am ales o facultate destul de bună din oraș, chiar foarte bună aș spune. Nu mă puteau ține la o facultate din alt oraș din cauza chiriilor, nu a plății facultății.
Am urmat dreptul... deși am avut în minte și Informatica, iar acum regret că nu am făcut informatica, dar nu e încă târziu.
Job-ul la care sunt acum mi-a fost mai mult sau mai puțin înmânat pe tavă. L-am acceptat și lucrurile au început să o ia pe pantă ascendentă, salarial vorbind, modul în care mă înțeleg cu colegii, etc. Sunt per total mulțumit de job.
Nu știu ce să spun despre salariu. am avut discuții cu mai multe persoane și mulți mi-au spus că este un salariu slăbuț.
Câștig destul pentru a mă descurca și a-mi pune bani deoparte? da.
Nu lucrez în weekend, am un program destul de lejer și chiar întâlnesc multe persoane interesante.
Sincer... frica mea principala este că nicio fată nu s-ar uita la mine datorită situației financiare...

| Furnicuta000 a răspuns:

Pentru cineva care sta in chirie si are si copii cu siguranta este un salariu mic. Dar in cazul tau e destul de ok. Daca iti ajung banii si iti poti cumpara ce iti doresti nu trebuie sa te intereseze ce spun altii.

| NicolaeAnton26 explică (pentru Furnicuta000):

Nu stau în chirie, stau cu părinții.

| NicolaeAnton26 explică (pentru Furnicuta000):

După tine, care ar fi un salariu bun în cazul în care ai o familie(soț, soție și un copil)?
Având în vedere că ambii soți lucrează.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Un copil presupune foarte multa cheltuiala, eu nu am copii dar am multi copii mici in familie si am si cateva prietene cu copii mici. Chiar daca lucreaza ambii soti ar trebui sa intre in casa o suma de cel putin 3000 lei, de fapt 3000 lei e decent, asta daca sa zicem ca ati cumparat deja patut, carucior si alte lucruri din astea mai costisitoare. Asta daca locuiti singuri si nu platiti chirie. Daca locuiti cu parintii cheltuielile vor fi mai mici. Daca aveti masina va trebuie o suma mai mare de bani pe luna, si masina e o cheltuiala mare.
Si daca vreti sa mergeti periodic in vacante, la petreceri etc mai adauga vreo 1500-2000 lei la aia 3000 lei.

| NicolaeAnton26 explică (pentru Furnicuta000):

3000 de lei separat? adică 6000 de lei?
Sau 3000 de lei împreună?
Dacă zici împreună, atunci salariul meu e decent...
2400 ai mei + 2400-2600 ai ei = 5000 RON lunar.
Îți dau un exemplu...

| Furnicuta000 a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Impreuna

| NicolaeAnton26 explică (pentru Furnicuta000):

Atunci de ce ți se pare un salariu mic 2400?
Dacă eu iau 2400 și ea ia 2400, facem aproape 5000 RON pe lună...

| Furnicuta000 a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Citeste mai bine, am spus ca e un salariu mic daca atati cu chirie. Daca aveti casa voastra sau locuiti cu parintii va ajunge foarte bine suma de 5000 lei.

| NicolaeAnton26 explică (pentru Furnicuta000):

O chirie în orașul meu variază între 150 și 200 de euro... deci cam 750-1000 de lei. Cu 4000 de lei rămași tot te descurci bine în do isau în trei...

| Mosotti a răspuns (pentru Furnicuta000):

Daca nu are familia bani mai ca lumea mai bine sa nu faca copil.

| Legion7X a răspuns:

Cam atâta scria pe fluturașul me anul trecut lucrând într-o fabrică, aproximativ 2682 brut realizat.
Lichidare 900 lei cu 3 sâmbete plătit dublu, iar avansul 550, plus premă de crăciun, de paști 300 lei și 20 tichiete în valoare de 15 lei

Cam 2000 net cu adăugând premele bani în mână
Fără preme ajung 1700 lei.

| NicolaeAnton26 explică (pentru Legion7X):

Și cum ți se pare salariul? decent? bun? slab?

| Legion7X a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Slab

| Nilsson a răspuns:

Pentru provincie este în salariu chiar bun, dacă ar fi să trasăm o linie dintre jumătate cei mai bogați și jumătate cei mai săraci privind venitul lunar tu ai fi in jumătatea ce bună.

Nu te lăsa păcălit de vrăjeala salariului mediu, este o minciună statistică ce nu reflectă realitatea.

Dacă faci o medie dintre 3 salarii de 7000-8000 de lei (să zicem un programator, un director de bancă și un politician angajat la stat) și 20 de salarii de 1500-2000 de lei ajungi la valoarea medie pe economie de 3000.
Uite așa ne mint in campaniile electorale când parlamentarii își măresc salariile că ce bine o duc romanii la cât a crescut salariul mediu, dar în realitate nu e așa.

Deci tu chiar stai bine de tot financiar dacă nu plătești chirie, ești fraier dacă te simți complexat față de fete din cauza banilor.

| NicolaeAnton26 explică (pentru Nilsson):

Nu plătesc chirie... am bani să-mi pun deoparte lună de lună. Contribui la familie cu bonuri și cu o parte din bonusurile mele. Per total rămân cu 1900 lunar, bani pe care îi pun deoparte.
Bine... dacă i-aș zice lui maică-mea că am nevoie de toți doar pentru fete, probabil că mi-ar da și ea încă mai mult decât ce am eu laughing doar să mă vadă odată "fericit".
Meh... nu știu, cred că fetele de regulă vor mai mult decât pot eu să ofer dpdv al aspectului fizic și dpdv financiar.
Nu știu, frate, mă simt atât de singur uneori din cauza asta. Viața mea a fost una plină de complexe. Nu știu ce-nseamnă iubirea de sine. Trăiesc din vise și speranțe. E singurul lucru care-mi dă puterea să merg mai departe, altfel probabil îmi puneam de mult capăt zilelor.
De mulți ani sunt mâhnit că nu am avut o prietenă.
Am investit o sumă frumoasă în calculator, crezând că asta mă va face fericit, nu e chiar așa... am investit într-o nouă garderobă, pantofi, parfumuri, etc. tot nu sunt fericit.
Am banii mei puși deoparte mereu și continui să strâng, dar mă rog...
E o poveste lungă. Am postat o altă întrebare în acest sens pe TPU, dacă vrei să o citești să înțelegi mai bine la ce mă refer.
Ideea este că am ajuns în punctul în care dacă nu-mi fac o prietenă curând cred că o să o iau razna... sincer, chiar cred că o să înnebunesc.

| Nilsson a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Ți-am răspuns și la întrebarea anterioară, dar în privința relațiilor mai am nevoie de niște clarificări: tu nu ai o prietenă pentru că toate fetele care îți plăceau erau deja într-o relație sau pentru că cele singure pe care le-ai abordat te-au refuzat?
Bine, mai e și varianta că nici n-ai incercat să le abordezi din cauza complexelor dar în cazul acesta măcar știi unde ai de lucrat, la încrederea de sine.
Observ toți terminații că își dau cu părerea spunând că veniturile tale sunt mici dar ei au impresia că toată lumea din țară asta sunt fie programatori, fie parlamentari. Ți-am zis, câștigul tău e chiar bun.

| NicolaeAnton26 explică (pentru Nilsson):

Nu prea am tupeul să încerc. De regulă când vorbesc cu fetele, pot purta și menține o conversație, doar că ea tinde mereu spre o evidentă prietenie.
Probabil că asta este rezultatul complexelor mele. Mi-e frică să fiu refuzat și probabil că dacă aș fi refuzat, asta mi-ar distruge complet imaginea de sine. Așa că încerc măcar gramul de respect și iubire pe care-l mai am față de mine să-l păstrez întreg.
Cred că oamenii în principiu sunt sinceri în răspunsurile lor. Și eu știu foarte multe persoane cu salariu de 3500-4000 de lei net, care nu sunt programatori.
Shit... cunosc o tipă care vinde gresie și faianță și are salariu de 4000 de lei.
Salariul meu este per total sub media țării. Nu spun că este un salariu rău. Știu și persoane din cealaltă extremă: minimul pe economie + bonuri.
So yeah...

| Nilsson a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Ți-am explicat că ai un salariu mare:

https://www.google.com/......vis-957920

Acum, dacă tu cunoști niște fete dar ți-e teamă să le abordezi, pune în balanță ce ai de pierdut față ce ai de câștigat:
1. De pierdut - nimic, fiindcă dacă nu îi spui unei fete că o placi tot nu o ai ca și cum ai fi refuzat din start, o să te simți doar descurajat o perioadă dar măcar ești împăcat cu ideea că ai încercat.

2. De câștigat - o relație în care sa fii fericit și să te bucuri de viață.

Doar să nu fii fraier să te cramponezi la un singur crush, fiind înconjurat de fete la liceu și facultate înțeleg că ți-au crescut pretențiile, sunt și eu în postura asta, dar dacă una nu te vrea trebuie să cauți pe altcineva.

| Osneros a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

"Mi-e frică să fiu refuzat și probabil că dacă aș fi refuzat, asta mi-ar distruge complet imaginea de sine. Așa că încerc măcar gramul de respect și iubire pe care-l mai am față de mine să-l păstrez întreg."
Mai sus te plângeai fix de lipsa respectului de sine. Te minți singur. Fetele îți miros disperarea și asta e problema reală. Nu faptul că n-ai salariu de 5 cifre.

| NicolaeAnton26 explică (pentru Nilsson):

Am înțeles! îți mulțumesc mult de sfaturi! apreciez efortul! sincer!

| Nilsson a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Ideea de bază este că trebuie să ieși din zona de confort (sau disconfort mai bine zis) și să te arunci un pic în necunoscut.

| NicolaeAnton26 explică (pentru Osneros):

Am totuși puțină iubire pentru mine. puțină cât este, dar nu pot să spun că mă iubesc cu adevărat!

| NicolaeAnton26 explică (pentru Nilsson):

Poți să mă mai ajuți cu un sfat?
Okay, lucrurile se pot schimba în bine! pe toate planurile! viața poate fi frumoasă!
Totuși cum să fac ca momentan, având în vedere că este perioada Crăciunului și a Anului Nou și parcă acum mai mult ca niciodată vezi oamenii împreună, etc. cum să nu-mi mai bat capul cu ideea asta?
Pot să fiu mai bun, dar am nevoie de timp... un an, doi ani, trei ani, nu știu de cât timp va fi nevoie, dar am nevoie de timp.
Cum să fac să îmi scot fetele din minte momentan și să mă concentrez pe ce am de făcut?
Sau ar trebui să încerc încă de acum?

| NicolaeAnton26 explică (pentru Nilsson):

Din nou, chiar îți mulțumesc de sfaturi.
O să mă axez pe rezolvarea problemelor pe care le am acum:
Fizicul în primul rând
Financiarul în măsura în care pot
Cât privește personalitatea, nu prea o pot schimba.
Știu că am timp, frate, dar înțelege-mă, sunt într-o oarecare disperare. Mi-e greu să mă așez. Sunt ca și copilul ăla care a tot răbdat, a tot răbdat, dar cam simte că e vremea lui.
Adică dacă am răbdat 26 de ani(teoretic 26, practic vreo 11), nu cred că un an sau doi în plus ar conta, dar sunt într-o oarecare disperare.
În fine, mă gândeam chiar să încerc aplicații online de dating, dar nu-s fotogenic(aka URÂT în poze), deci nu cred că aș avea mare succes pe respectivele site-uri.
Momentan merg înainte cu propria-mi viață și vedem ce va fi.
Sunt destul de sceptic, oricum.

| Nilsson a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Nu știu ce să zic despre site-urile de dating, acolo ponderea bărbaților este mult mai mare față de cea a femeilor, iar cei de acolo sunt disperați din ce am auzit, dau dovadă de lipsă de răbdare.

Nu te îngrijora că nu ești fotogenic, și eu cunosc fete care arată mult mai bine în realitate iar asta contează cel mai mult, de asta trebuie să te gândești la niște posibilități de-a cunoaște fete în viața reală.

Dacă aș fi în locul tău aș aplica imediat după sărbători pentru niște posturi de vânzări într-un oraș mai mare din Ardeal, să zicem Cluj și Timișoara dacă îți sunt relativ mai aproape.
Dacă ai deja experiența ai șanse să îți crești veniturile din bonusuri.
Apoi în toamnă să te înscrii acolo la un master în Marketing, ar fi excelent pe domeniul tău de activitate să ai și o calificare universitară, iar acolo o să cunoști sigur multe fete potrivite că vârstă pentru tine (23-24 de ani).

| NicolaeAnton26 explică (pentru Nilsson):

1. Nu e ceva serios, mă gândeam doar să încerc. La urma urmei, încercarea moarte nu are.
2. În orașul meu aș spune că vorbim de un număr egal de fete și băieți, poate mai mulți băieți deoarece chiar dacă nu este Cluj sau Timișoara, avem foarte mulți studenți străini(în special italieni și arabi) veniți la Universitate.
3. Varianta cu apartament pică din start.

| Nilsson a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

E depresia de sărbători, sfatul meu este să te bucuri de momentele cu familia și să la cauți niste cadouri drăguțe.
La sfârșit de an e momentul să îți faci niște planuri pentru anul viitor, cum ai putea să cunoști mai multe fete ori să avansezi profesional.
Că bărbat nu ar trebui să disperi, noi vom fi atractivi pentru femei și la 30-40 de ani, fratele meu s-a căsătorit la 31 de ani și nu a avut nicio prietenă până atunci, un văr s-a căsătorit la 37 de ani după câteva relații eșuate, deci?

| Dalmore a răspuns:

Mi se pare slăbuț. Pentru un oraș mai mic, poate părea un salariu ok

| NicolaeAnton26 explică (pentru Dalmore):

Atunci zi-mi cât ar fi din punctul tău de vedere un salariu bun pentru un oraș de nivelul Oradea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Și mie mi se pare salariu de toată jena. Nu degeaba ca pleacă tinerii la munca în străinătate. Bucură-te. Locuiesc în Brașov și cu tot cu spor de noapte și bonuri abia dacă ajung la 2400 lei. Lucrez numai noaptea la o firmă de curierat, încarc câte două camioane în fiecare noapte. Canapele, frigidere, fiare grele, iar alaltăieri doua cutii cântareau împreună 160 kg. Am ridicat o cutie ( 80 kg), mi-a pocnit ceva la spate... De atunci ma doare spatele. Nu tare, dar doare și mi-e teama sa nu am hernie de disc. Luni îmi depun cerere de încheiere a CIM cu litera b din codul muncii și să se ducă dracului cu firma lor. Tu măcar iei banii și nu depui efort fizic.

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru anonim_4396):

De fiecare dată când ridici ceva, coloana trebuie sa fie dreapta. Chiar dacă uneori ai o "poziție ciudata", ciudata- fiind spusa de idioți, de fapt e sănătoasă și corectă. Pentru a preveni hernia si orice presiune pe coloana datorita greutăților, ai nevoie de mușchii lombari dezvoltati. (Vezi exercitii).

| xerxes1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai bine luni te duci la medic si ii spui ce s-a intamplat. Poate fi trecut ca accident de munca.
Poate fi mai grav decat iti imaginezi.
Macar te tratezi pe cheltuiala lor, medical etc.
Nu se vindeca niciodata hernia de disc.

| LoveSleep a răspuns (pentru anonim_4396):

Văd oameni ca tine la muncă peste tot. Știi care e problema majoritații? Că nu spun nimănui ce nu le convine. Și unora nici nu le pasă, dar știu să se plângă. Știu oameni care cară niște echipamente de peste 60 kg singuri, deși scrie clar pe ele că se depozitează de către minim 2 persoane. Oamenii ăștia mi-au cerut ajutorul să mute lucruri mai grele de atât de zeci de ori și nu i-am ajutat niciodată. Știi de ce? Pentru că au o macara pusă la dispozitie, dar fie le e lene, fie cred că e mai rapid cu mâna, fie nu au timp să le care cu ea. Problema lor, să se chinuie. Tu ar trebui să ai de asemenea ceva cu care să le cari. Dacă nu ai, ar trebui să ceri. Dacă seful tau zice "nu putem rezolva problema, trebuie să cari singur 80kg", abia atunci îi înjuri și îți dai demisia. Dar garantez cu viața că dacă pui problema se va găsi o soluție.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu salarul este problema ta, ci calitatea vietii, partea care nu tine de necesitatile fizice, pe care le ai implinite, chiar tu spuneai ca ai un program si colectiv frumos la servici iar de bani nu duci lipsa.

te sfatuiesc sa gasesti un psihoterapeut, nu un psiholog clinician sau pe muncii, ci psihoterapeut cu formare, ori cognitiv comportamentalist ori din sfera psihanalitica si abordeaza problema acolo, si nu, nu esti nebun, stricat sau tacanit cum cred unii ca ar fi daca ar merge la un psihoterapeut, am avea o lume mai buna daca fiecare ar merge la psihoterapeut.

| NicolaeAnton26 explică (pentru anonim_4396):

Am vorbit deja cu un psihiatru și mi-a recomandat un psiholog foarte bun. Din ianuarie-februarie încep!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru domeniul în care lucrezi, cred că căștigi destul de ok.
Dar dacă ai pus întrebarea aceasta, e clar că tu nu ești mulțumit, așa că sfatul meu este să încerci să găsești un job mai bine plătit, sau să lucrezi câteva ore în plus dacă este posibil. Sau să îți iei un al doilea job (part-time).

| ALEXICAmarketing a răspuns:

Este ok.Castigi 2 minime.
Daca vrei mai mult cauta sa marketezi si alt domeniu sau chiar alta meserie.
In domeniul tau poti sa ajungi si liber-profesionist.
Pe langa salariu poti sa incerci sa ajungi si investitor (dividende, dobanzi).

| NicolaeAnton26 explică (pentru ALEXICAmarketing):

Exact aceeași întrebare care am pus-o și altui user: care crezi că este media în România? conform statisticilor ar fi 3100-3200 RON

| Osneros a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Caror statistici? Se ia in considerare faptul ca unii isi hotarasc singuri salariul, si de fapt iau mai mult? Dar faptul ca unii, la intelegere cu angajatorul, nu declara real cat iau? Veo et. co sunt luati in considerare?

Ma indoiesc serios ca media salariului oamenilor de rand este 3100-3200 RON.

Revenind la intrebare, nu mi se pare mare lucru 2300 RON.

| NicolaeAnton26 explică (pentru Osneros):

Atunci spune-mi tu, care este în opinia ta salariul mediu în România?
Cât câștigă majoritatea populației?

| Osneros a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

N-am o opinie in legatura cu asta. Salariul depinde de meserie si oricum sunt prea multe variabile de luat in calcul.

Wikipedia spune ca in 2018 media era de 579 euro net. https://en.wikipedia.org/......erage_wage

Trading Economics spune ca e in jur de 5000 de lei brut, in 2019.
https://tradingeconomics.com/romania/wages

| NicolaeAnton26 explică (pentru Osneros):

Da... 5000 de lei brut... care dă 2900 de lei NET!

| Eteda a răspuns:

Avand in vedere ca stiu oameni, dupa 15 ani de munca au salariu de 2000-2200 in mana...eu cred ca dupa 3 ani salariu tau este chiar ok, si o sa mai creasca.

| NicolaeAnton26 explică (pentru Eteda):

Din punctul tău de vedere, care este salariul mediu în România? conform statisticilor se spune că ar fi 3100-3200.

| shu7e a răspuns:

Pentru domeniul tau si dupa cum ai spus ca asiguri si service (adica servicii) si promovezi si vinzi in mod clar remunerarea e mica. Insa stii cum se zice in domeniu? In functie de cat de bun esti asa te bine te promovezi/ vinzi? Concluzia nu trebuie sa o zic eu.
in loc sa pierzi timpul pe aici cautand confirmari de genul mai bine ai invata SMM ai trece pe self employed si ai avea salar mai mare. Banuiesc ca ai intra in depresie daca ai intreba pe quora cat se castiga in marketing/ vanzari. Si nu ma refer la un numar dar la procente comparativ cu alte salarii.
Se pare ca pentru tine ar fi foarte util sa incepi sa scoti din limbajul ta (inclusiv in dialogul intern) orice e - eu, mie, pentru mine si orice altceva de genul

| Wuhong a răspuns:

Eu ce să mai zic bă după, din 2010, cam 11 ani, am pornit spre 12 cu un salariu neschimbat de 1237, 5 lei pe lună, adică 49.5 lei pe zi de la 5 dimineața până seara la 6, adică 13 ore de muncă, nici nu mai pun la socoteală când mă trezesc, când ajung la 5, când mă întorc de la 60 km distanță, singur pe lume, la 60 de ani, nu mai pot copile, asta nu e viață;((((((((;((((((((((((;(((((((((((((((