| Aaaaaaaaandrei a întrebat:

Ce parere aveti de scolile profesionale? Faci ceva cu ele? Sunt clasa a 10 iar dupa ce termin anul ma gandeam sa ma transfer la una pentru ca nu pre a le am cu invatatul si ma gandeam ca sa invat o meserie

2 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Meseriasii adevarati sunt cautati. Mai sunt si meserii cautate si bine platite. Deci, cu o scoala profesionala, poti iesi mult mai in avantaj decat cu liceul. La urma urmei, meseria e bratara de aur, zice un proverb.
Am sa iti aduc inainte chiar cazul meu. Am facut profesionala ca sudor, si in meseria mea mereu se gaseste de lucru. Am avut in clasa a IX-a si a X-a un coleg care a mers mai departe la liceu. L-am intilnit dupa multi ani. Eu eram un meserias, el vindea la un chiosc ziare. E o diferenta, nu? Chestia mai simpatica era ca el credea ca se va realiza in viata, si eu credeam ca daca razbesc va fi ceva, caci eram ca tine, nu eram prost, dar nu le prea aveam cu invatatul. happy

| AlexandrulS a răspuns:

Daca faci o scoala profesionala doar de dragul de a o face... mai bine ramai la liceu. Daca iti alegi o meserie care te atrage si crezi ca o sa iti placa sa faci asta recomand sa faci pasul asta pentru ca daca faci o scoala buna profesionala iesi „pe meserie" cum se spune.Se cauta oameni calificati, buni si dornici de munca si pe salarii destul de ok pentru ca este o lipsa de muncitori calificati pentru ca toata lumea face in ziua de azi facultatea de managemant si/sau de limbi... si ajung sa lucreze la mc sau kfc.