| eroudefranta a întrebat:

Ce parere aveti de Universitatea Națională de Artă Teatrală și Cinematografica si de Facultatea de film?
Ce sfaturi imi dati?
Este o idee buna sa continui in acest domeniu?
Si in special m-ar incanta meseria de regizor de film.
As dori niste sfaturi pentru a ajunge un regizor celebru.
Si niste detalii de aceasta meserie si de facultate.
De exemplu cati ani se face facultatea.

9 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Bineinteles ca e buna dar e foarte greu de intrat acolo. Stiu pe cineva care a vrut sa dea la regie si avea extrem de mult de invatat, multe filme si carti de studiat si astea doar pentru admitere. Erau putine locuri la facultatea de regie si a reusit sa intre doar la scenaristica (ceea ce practic nu te face regizor, dar e in aceeasi facultate). Daca intri la taxa nu prea merita, costa parca vreo 10.000 euro un an.
Si la UNATC tine minte ca nu exista loc de munca asigurat. Folosind cunostintele din facultate trebuie tu sa iti faci propriile proiecte si sa iti faci loc prin domeniul asta, e foarte greu sa faci o cariera, trebuie sa muncesti mult.

| eroudefranta explică (pentru Bondarel99):

Si ce imi recomanzi
Sa incerc

| Bondarel99 a răspuns (pentru eroudefranta):

Niste cursuri de regie

| eroudefranta explică (pentru Bondarel99):

Ce zici?
Sa incerc cu aceasta meserie?

| Bondarel99 a răspuns (pentru eroudefranta):

Ce ai de pierdut daca faci niste cursuri? Cauta pe net astfel de scoli (nu facultati).
La facultate e mult mai complicat, e stres mare, mult timp pierdut si se intra foarte greu (cel putin la UNATC).

Dar sa stii ca sunt si niste facultati de teatru si regie la universitati private, acolo e mult mai lejer si mai usor de intrat decat la UNATC dar dureaza 3 ani si sunt destul de scumpe. Cauta pe net, parca si Spiru Haret are insa mai sunt vreo 2 in Bucuresti.

| eroudefranta explică (pentru Bondarel99):

Imi poti da mai multe detalii despre aceasta meserie

| eroudefranta explică (pentru eroudefranta):

In privat

| Bondarel99 a răspuns (pentru eroudefranta):

Eu nu am studiat nimic in domeniul asta, nu am cu ce sa te ajut din pacate...

| eroudefranta explică (pentru Bondarel99):

Ms oricum