| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre armata romana in general si despre inrolarea in armata dar in orice alta tara? Unde v-ar placea sa va inrolati si de ce? Mie de exemplu nu imi mai place ce se intampla in general cu armata. Adica de ce sa mai lupti cand de fapt tu joci interesele altora. De ex te trimite in Irak, tu omori niste oameni, iei un salariu mare si vai de mine esti primit acasa un erou cand de fapt tu ai omorat niste oameni care saracii isi apara tara de altii carora le fura petrolul sau alte resurse. Ca pregatire fizica nu mi se pare cine stie ce, vad burtosi care nu stiu nici sa se autoapere. Arme nu avem, psihicul nu lucreaza nimeni acolo deci e tarațe. Cred ca pe vremea lui Stefan cel Mare simteai ca iti aperi tara, iti mai taia unul capul, iti mai intra o sageata in fund, mai plangeai dupa camaradul tau care murea langa tine, mai omorai un turc. Acuma iti trage unul un glont in cap si adio lume. Inainte te simteai mandru ca iti aperi tara, acum esti carnea de tun a altora. Multumesc ca ati avut rabdare sa cititi.

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ești deja în armată?

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Nu sunt dar mai cunosc oameni de pe acolo

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce să zic, e și ăla un job!

| relian a răspuns:

Asa crezi tu, sau ai auzit pe sant la pranz cad stati la umbra? Pe vremea lu Stefan cel mare te lua cu arcanu, daca au auzit expresia laughing deci te lua cu forta, voiai nu voiai mergeai in razboi laughing nu stiu de unde le scoti tu de aparat tara de mai stiu eu ce povesti.Cati lua unu gatu nu era adio? Exact ca si daca tiar trage unu un glont in cap, ba mai rau e cand tio lua careva capu cu o sabie tocita laughing sa te vad atunci cat de bine o sa iti fie.Deci te simteai mandru ca iti apari tara inainte siti lua unu capu cu sabia ruginita si tocita, dar te simti naspa cati trage unu un cartus in cap si nici nu simti.E bun si asa fiecare cu cel doare pana la urma.
In ziua de azi nu te obliga nimeni sa te duci in armata, iar daca ar fi un razboi, adica cineva ar ataca RO o sa te duci ca vrei ca nu vreilaughing deci nu s-a schimbat absolut nimic de pe vrea aluia mare si pana in prezent.Tea obligat careva sa mergi in, unde ai spus tu? Irak parca.Nu te obliga nimeni,ba nici loc nu ai chiar daca ai vrea sa mergi laughing nu primesc aia asa pe oricine.Or fi aia burtusoi cum zici dar razboiul astazi ca sin trecut este facut de burtosi,nu de astia slabi care nu poti tine o sabie in mana sau o pusca,il da reculu cu fundu de pamant,se raneste singur laughing. Deci despre ce anume vorbim?
Cred ca nu ai vrea sa fi fost pe timpuri in razboi.

Armata romana esti aproape de zero,adica suntem praf ca armata,nici o pregatire, armme vorba ta nici vorba, umblam doara cu pusti si pistoale si cam atat, avioane, mai stiu si eu submarine, alte arme rachete suntem cam zero.Bine ca pana la urma conteaza lupta terestra,la asta poate sa avem noroc laughing dai cu bombe,dai cu av iatia,dar dupa trebuie sa intri in tara aia cu trupe,asa ca poti sta ascuns,dar si asta ar fi o problema ca nu prea avem unde sa ne ascundem,nici paduri nu mai sunt,e cam naspa.

Pe vremuri jucai tot interesele cuiva,daca erai in armata turca mergeai ca asa voia sultanu,sa cucereasca sa adune bogatii, sa jefuiasca etc. Daca erai in armata unei tari din asta pasnica cum au fost tarile romane, mereu erai pus pe fuga, niciodata nu aveai nici o siguranta, deci cum o dai tot naspa era.

Referitor la aia care sau dus in Irak si pe unde mai merg stai tu linistit ca aia nu sau dus asa hai si noi la razboi, aia sau dus acolo pentru ca au fost chemati.Nu te duci intr-o tara asa ca pe bulevard, deci care sau dus sau dus sa ajute nu sa faca ce tu crezi sau ce ti se baga sub nas, sa le fure petrolu.Zii cine si cui i-a furat, dar nu vorbe, arata ceva date daca ai, de pe undeva.Tocmai ca aia saraci au chemat pe cine au chemat cai jupuiau aia de vii, exact cum facea si ceausescu pe vremuri, stai si nu aveai ce manca, nu aveai voie sa vorbeste, nu aveai voie sa iesi din tara si etc.La un mom dat lumea se satura si atunci ori fac ei ceva cu cei care ii asupresc, ori cheama pe altii in ajutor.Cam asa functioneaza lumea astazi, ca de altfel in toata pErioada omenirii asa a functionat.

Cand se batea Cesar cu Pompei Burebista vorbise cu Pompei sau Pompei ceruse ajutor, a trimis Burebista trupe, ca nau mai ajuns la timp asta a fost.Deci dupa cum observi lumea e aceiasi de mii de ani.
Ce as fi vrut sa vaz, ce ar fi facut Cesar in continuare daca nu ar fi fost asasinat si Burebista la fel.As fi vrut sa vad daca Cesar asta ar fi fost asa cum il lauda toti, cea mai importanta persoana din toate timpurile.
Oricum Cesar se pregatea sa vina sa pedepseasca pe Burebista chestia e ca na mai apucat laughing greu de spus ce s-ar fi intimplat.
In sf cam asta e lumea in care traim, tu se pare ca de abia acum te-ai trezit din somn laughing

| anonim_4396 explică (pentru relian):

Cred ca tu dormi un pic, citeste cartea confesiunile unui asasin economic si ai sa vezi cum se dau loviturile de stat, cum o tara intra in datorii iar daca nu platesc acele datorii prin resurse este chemata armata peste ei. Ai vrut date citeste.

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Mergi pe sant,acolo se discuta multe laughing mai ales in RO. Cunosti oameni prin armata RO,aia is experti,fugi de aici cred ca esti obosit,du-te si fa ceva util,da cu matura pe undeva,lasa politica,armata si ce povesti mai crezi tu ca stii,nu stii nimic,doar crezi ca ai stii ceva,romanii si stiutu,baba si mitraliera laughing,romanii si citut, romanii si pri/ceputu a ce citesc, una cititi si alta pricepeti, asa ca nu-s curios de carti, alea sunt f acute sa fie vandute, adica sa iti ia tie si altora banulaughing

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

Cartea aia nu contine date, este o lucrare comerciala.