| sebastian1331 a întrebat:

Ce parere aveti despre cariera de pilot de avion (comercial)?
Motivatie? Avantaje, dezavantaje? Etape parcurse? Cum poti ajunge la succes? etc.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu vreau sa devin pilot, sunt deocamdata a 12-a insa. Nu am niciun fel de experienta de zbor asa ca iti vorbesc doar din auzite si din aspiratiile mele happy.

Motivatie: daca iti place sa zbori, iti plac avioanele si in general ideea de zbor eu zic ca e suficient. Ar mai fi si partea financiara, asta fiind unul dintre cele mai bine platite joburi (cel putin in Romania).

Avantaje: zbori, calatoresti, vezi multe locuri, salariu mare (cum am mai zis si mai sus). toate astea nu sunt batute in cuie pentru ca depinde de la companie la companie.

Dezavantaje: singurul dezavantaj pentru mine este pretul scolii care este in jur de 60. 000 euro in Romania + alte cheltuieli dupa ce termini scoala cu typeratinguri si alte chestii.
Din ce am citit ar mai fi si alte dezavantaje dar eu nu ma gandesc deocamdata la ele pentru ca nu le consider dezavantaje :
- la airlinere zbori cam 10 min in total (aterizare+decolare), in rest esti supraveghetor de instrumente
- stres foarte mare, timp liber foarte putin.

Etape: aici o sa ma refer la pilot de linie - din cate stiu eu trebuie sa faci o scoala de zbor, iti iei licenta ATPL, ea o sa fie frozen pana faci 1000 sau 1500 ore de zbor, pana atunci o sa poti pilota doar in dreapta (adica pe pozitia de copilot). Pentru fiecare tip de avion iti trebuie o licenta (typerating) pe care o faci separat dupa ce termini scoala, tipul de avion depinde de avionul pe care iti gasesti loc de munca.

Cum poti ajunge la succes: asta nu stiu happy.

Da-i pe google "hangar talk Romania", e un forum despre aviatie, o sa gasesti mult mai multe informatii acolo.

1 răspuns:
| calin13 a răspuns:

Nu exista dezavantaje in afara de a sfarsi brusc. daca iti place, ai numai avantaje