| StrongHeart a întrebat:

Ce parere aveti despre facultatea de horticultura?
Credeti ca este mai cautat un specialist in horticultura sau in peisagistica?
Se gaseste usor de munca dupa terminarea studiilor? Mersi.

2 răspunsuri:
| RobertMoon a răspuns:

Nu prea este căutată facultatea aia, m-am înscris eu la facultatea asta pentru că voiam să fac a doua facultate ceva mai easy ca sa am încă o diplomă și am renunțat, se rugau de mine la telefon sa vin pentru că intrasem la buget. (Mă refer la Facultatea de horticultură de la USAMV din București). Dacă vrei ceva in domeniul acela care acoperă mai multe oportunități de angajare baga-te la Facultatea de Agricultură, Cadastru sau Management. Iar despre piața muncii caută locuri de muncă în domeniu pe internet și vezi dacă sunt sau nu, ce experiență doresc angajatorii și chestii de genul. Partea bună la facultatea asta este că este foarte easy, nu ai materii grele gen matematică, chimie, în mare parte studiezi chestii legate de plante și de utilajele care se folosesc în domeniu. Baftă! happy

| SociopatuI a răspuns:

Este o meserie decenta. Nu te gandi la ceva wow. Daca se gaseste usor de munca? Eu zic ca da, deoarece peste tot este nevoie de un design frumos al spatiului verde. Poti gasi usor un job prin primarii sau in companii specializate pe asa ceva. Sau poti sa te bagi pe partea de crestere a plantelor si pomilor ceea ce este si mai cautat, deoarece este foarte important importul sau exportul de fructe si legume. Peste tot le gasesti si sunt necesare vietii.