| GoldandSilver a întrebat:

Ce parere aveti despre meseria de scriitor? Se ajunge greu?

Răspuns Câştigător
| LifeIsColour a răspuns:

Buna,am o parere ok,e frumos sa-ti pui gandurile pe o pagina alba,sa le expui intr-un mod original,sa impartasesti ceea ce traiesti tu sau ceea ce ti-ar placea sa traiesti si cu ceilalti,mai ales pentru ca foarte multi adolescenti se arata pasionati de lectura mai nou( aici ma refer la carti precum Twilight,Divergent,care au prins bine la publicul tanar, si nu la prostiile pentru scoala gen Baltagul si Ion). Important este sa apari intotdeauna cu ceva nou, original, frumos, care sa-i placa cititorului si nu sa copiezi idei care au mai aparut in alte 100 de carti.Cand scrii o carte,de exemplu,nu trebuie sa te gandesti"mama,asta trebuie sa-mi iasa, trebuie sa fiu atent la fiecare cuvant, daca nu o sa fie o carte placuta n-am facut nimic", ci pur si simplu sa scrii din placere, sa fii natural cand concepi acea carte...sa gandesti pozitiv.Despre a duce o carte la editura si a o publica ar fi mai mult de discutat, nu cred ca oricine are posibilitatea asta.Gandeste-te ca atunci cand scrii o carte buna, care le place cititorilor, scoti bani frumosi de pe urma ei.In cazul asta,aproape toti adolescentii/oamenii maturi ar scrie carti,chiar daca ar face asta doar din curiozitate,gandindu-se ca ar putea avea succes si ei s-ar imbogati apoi.Dar dupa ce ai scris o carte/o mica povestioara/un fragment din cartea pe care ai de gand sa o publici undeva,poti posta pe un anume blog, sa vezi daca are succes. Daca da, poti continua sa scrii si sa o publici in format complet, fara teama de prejudecati, idei preconcepute si altele.Gandeste-te ca, daca ai fost original si ai pus suflet in ceea ce ai scris, nu are cum sa nu fie un rezultat pozitiv la sfarsit.Stiu ca este un cliseu, dar un scriitor adevarat trebuie sa fie, in primul rand, inzestrat cu foarte multa sensibilitate, chiar daca nu intotdeauna si-o expune in cartea pe care o scrie.Crezi ca tipa care a scris Fifty Shades of Grey e chiar atat de brutala precum a lasat sa se inteleaga prin intermediul personajelor sale? Ca tot s-a spus ca femeia si-a expus acolo gandurile si dorintele ascunse, eu nu cred asta.Cu siguranta in adancul ei e o persoana sensibila,doar ca nu a lasat sa se inteleaga asta,ci pur si simplu a dorit sa scrie alt gen de carte,diferita fata de cele care s-au scris pana acum, cu adolescenti, viata la liceu, suferinta in dragoste, romantism.Cam atat am avut de spus cu privire la intrebarea ta. Daca vrei sa imbratisezi aceasta meserie, iti doresc mult succes!

5 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Nu exista o astfel de meserie.

| megict a răspuns (pentru neutrino):

Eii,nu. Exista, doar ca scriitorii in ziua de azi sunt mai puțin cunoscuți si nu prea se fac bani din chestia asta.;-)

| neutrino a răspuns (pentru megict):

In nomenclatorul de meserii nu exista meseria de scriitor, aceasta fiind o activitate "privata", recunoscuta dupa ce o persoana a scris o anumita opera si a reusit sa si o vanda, adica a reusit sa-si faca un nume.

| anonimg a răspuns:

Profesia de a scrie nu este chiar o profesie. Ajungi sa scrii o carte dupa ce ai acumulat o serie de cunostinte in domeniu care vin nu numai cu varsta, dar si cu cercetarile de rigoare.
Cat despe romane si povestiri iti spun ca sa nu iti pierzi vremea cu asa ceva. Daca faci o lucrarea fa-o sa fie folositoare pentru oameni, si mai ales fa-o sa fie spre slava lui Dumnezeu, si El te va binecuvanta.

| bonjordoking a răspuns:

De ajuns,nu e greu. Poti de exemplu sa trantesti si cea mai banala intamplare intr-o carte cu coperta frumoasa,editura,alea, alea, o lansezi si gata esti "scriitor". Greu e sa fii bun si sa traiesti din asta. Imaginatia nu o gasesti in sertar, si nici originalitatea. Daca alegi sa faci asta si ai doar o perioada mai grea in care nu le ai pe astea doua te-ai dus pe apa sambetei ca bani nu faci... E greu, dar frumos, apreciez oamenii care pot sa faca asa ceva si mai ales stiu sa faca asa ceva...