| Alex a întrebat:

Ce parere aveti despre site-urile www.bestjobs.ro si www.ejobs.ro?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cele mai mari site uri de recrutari online

| mixxjim a răspuns:

Nu ele sunt problema, ci cei care posteaza job-uri acolo happy Sunt cele mai mari site-uri de job-uri, ofera si tot felul de sfaturi pentru intocmirea cv-ului, pentru prezentarea la interviu, pentru negocierea salariului etc. numai ca nu stii niciodata daca ti-a vazut cineva cv-ul sau nu, daca te uiti putin prin job-uri ai sa vezi ca la fiecare job sunt sute de cv-uri depuse, asa ca nu stiu care-s sansele reale sa fii angajat chiar in urma unei aplicari la un job postat pe site.

| Afa_Ceri_Cata_Log_1984 a răspuns:

Mi-ati ridicat mingea la fileu. Sunt posesorul unui site de recrutare - www.myworkland.com. Studiez Ejobs si Bestjobs de ani de zile si am gasit multe lucruri care imi plac si pe care le-as face la fel ca ei, si mult mai multe pe care le-as face categoric diferit! Ejobs nu e doar tare in Romania, e nr 1 in Europa si nr 7 in lume. Cu toate astea, nu inteleg de ce a ramas fixat in epoca de piatra a internetului. Acum mai bine de un deceniu cand a fost lansat, arata aproximativ la fel si facea aceleasi lucruri. Intre timp lumea a evoluat si asteptarile sunt mult mai mari, inclusiv in domeniul recrutarii. La cifra de afaceri pe care o au - daca as fi fost manager de proiect la ei as fi angajat cea mai tare echipa de programatori si cu ei in 2 ani de zile as fi rivalizat cu monster.com.
Eu cu site-ul meu am planuri foarte mari pentru viitor si tintesc o pozitionare mai buna pe piata, desi e un drum foarte lung si foarte greu - mai ales cand nu ai fonduri. Best Jobs pe de alta parte pare sa fie pe un drum mai bun. Pare ca de-a lungul anilor s-a mai adaptat la cerintele utilizatorilor si ale pietei. Inca un aspect important - ambele site-uri apartin aceluiasi fond de investitii - deci, in cazul in care considera cineva ca sunt concurente sa isi ia gandul. Ejobs si-a adjudecat piata "de sus" - respectiv angajatorii foarte mari, dispusi sa plateasca sume fenomenale pe un anunt, pe de alta parte, Bestjobs vine din urma si-i matura pe cei mici si mijlocii. Impreuna, aproape ca nu mai lasa loc nimanui pe piata. Cel putin la prima vedere :))

| Iulia_Ioana_1968 a răspuns:

Ce se intampla de nu pot accesa bestjobs?