| LoryM22 a întrebat:

Ce parere aveti despre USAMV Bucuresti, in special ma intereseaza specializarea Inginerie si management în alimentaţie publică şi agroturism, cine studiaza la aceasta universitate?

Răspuns Câştigător
| rusyyy a răspuns:

Universitata de Ştiinţe Agronomice şi Medicină Veterinară din Bucureşti (USAMVB) este una dintre cele mai vechi instituşii de învăţământ din România. Înfiinţarea sa este datorată iniţiativei Domnitorului Ţării Româneşti, Barbu Dimitrie Ştirbei care, în anul 1852, ia decizia înfiinţării „Institutului de Agricultură de la Pantelimon".

Pe sigiliul şcolii era reprezentat un vultur care ţinea în gheare un mănunchi de spice. Acest vechi simbol al şcolii a stat la baza actualei sigle a USAMVB. Peste numai trei ani, în 1855, se înfiinţa „Şcoala pentru Învăţătură Veterinară" precursoarea actualei Facultăţi de Medicină Veterinară.

De-a lungul celor peste 157 de ani de existenţă, „Institutul de Agricultură de la Pantelimon" a cunoscut multiple prefaceri, schimbări de sedii şi de denumiri dar, fapt mult mai important decât aceste schimbări în sine, o constantă a activităţii a constituit-o preocuparea pentru un învăţământ performant, „...adaptat nevoilor populaţiei, urmărind orientarea elevilor către specialităţile folositoare societăţii." – aşa cum se menţiona în Ofisul Domnesc de înfiinţare al „Institutului de Agricultură de la Pantelimon".

În prezent, Universitatea de Ştiinţe Agronomice şi Medicină Veterinară din Bucureşti este o instituţie de învăţământ modernă în care se desfăşoară toate formele de învăţământ superior, de la studii le licenţă, la masterat şi doctorat.

11 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai...in primul rand nu este inca acreditata...ci doar autorizata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Facultatea de care tu vorbesti a fost acreditata anul acesta.
Eu am terminat anul I, nu este foarte greu si mie imi place. Depinde la ce astepti tu. Bafta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt absolventa de Inginerie Alimentara la Cluj.SI AI SIGUR SANSE SA TE ANGAJEZI CA INGINER IN DOMENIU DACA ITI PLACE CE INVETI IN FACULTA SI DACA ASTA ITI DORESTI. cine zice ca e usoara facultatea desi a terminat profil uman fie e o fire lejera si nu prea ii pasa de ce se vb la faculta fie e un geniu si pricepe rapid si usor 8 feluri de chimii, 2 de biochimii si 1 de microbiologie si sa nu uitam de materiile tehnice operatii si aparate, utilaje, fenomene de transfer sau tehnica frigului.CARE SINCER DACA LE FUSERESTI SI NU LE INTELEGI poti sa ai diploma de inginer ca esti varza. ASA CA DRAGUTO DE LA UMAN ca sa fii sigura ca vrei sa faci mai mult de anul1 iti sugerez sa te implici pentru ca daca t implici o sa ti placa si dupa ce termini ai sanse reale sa fii p post platit bine (bine nu ca in UE dar mult mai bine ca in alte domenii). TI O SPUN DIN PROPRIA EXPERIENTA eu inginer tehnolog in BUCURESTI.BAFTA!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt la ingineria mediului, la agronomie din bucuresti.Sincer daca ar fi sa dau timpul inapoi acum 3 ani sa aleg alta facultate, as face-o, eu trec anul 4 acum dar sincer nu e o facultate care sa-mi fi placut foarte mult si daca nu faci ceva ce-ti place nu e foarte bine...Se intra foarte usor intra-adevar dar se iese enorm de greu, foarte multasi in plus e foarte multa mate... Cea de agroturism e apa de ploaie! Viata pe cei de acolo! Asta din cate am vazut la colegele mele de camera care nu invatau deloc si luau numai note bune, iar noi de la IM, ne chinuim pentru un 5.Cam atat, desi ar fi foarte multe de spus, in plus fiecare cu parerea lui, dar cam asta e a mea sincer.Multa bafta in alegerea ta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este o specialitate foarte buna

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cryss:este o facultate foarte grea.se intra usor dar se iese.eu acum termin, mai am sesiunea din vara si gatahappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt studenta in anul I la Facultatea de Biotehnologii si sincer imi place ceea ce fac. Daca nu esti pasionat normal ca nu iti place.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mda nu e chiar asa de simplu la nic una, intr-adevar este greu dar pana nu te kinui nu rezilvi nimic. app cea cu anonim nu se iau exam doar pe oki frumosi! im este ceam mai grea facultate dintre toate dar e si frumoasa...primii 2 ani nu prea, dar 3 si 4 da.bafta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand se incepe anul universitar la USAMV din Cluj?

| kukubau a răspuns:

Si eu am de dat o licenta la USAMV mtc, si tare as vrea sa stiu daca am ceva sanse cu acei profi de acolo, n-as vrea sa bat drumul de pomana si bani cheltuiti pe taxa de inscriere (cam 8mil)... Un msj prv plz. care o sti cum e situatia acolo sad

| getty a răspuns:

Sunt eu la aceasta specializare, dar la cluj.Acum am terminat anul intai.Sincer, unii spun k e de viitor, altii k nu.Nici eu nu sunt convinsa ca continui sa o fac.De greu nu e greu, eu am fost si la profil uman in liceu si ma descurc.Problema e ce vei face dupa ce o vei terminasad...eu tot laasta ma gandescsad