| Razvan262005 a întrebat:

Ce pareri aveti despre Liceul Militar?

11 răspunsuri:
| CarcotasulVesel a răspuns:

Pe scurt, foarte scurt
daca nu cumva ai un fetish foarte serios cu militaria (sunt unii, mai ales ca acolo o sa tragi cu toate armele personale posibile), sau un fetish destul de serios relativ la viitorul tau (e unul dintre liceele considerate cele mai de prestigiu), atunci eu personal nu m-as duce intr-un loc unde o sa fiu tratat ca robot (dupa ce parintii tai semneaza, nu mai esti civil ci militar) pentru ca supunerea este primul si cel mai important lucru pe care il invata armata din prima, si o sa ai anii cei mai frumosi intr-un mediu care poate fi caracterizat ca nazist... cel putin, si care in majoritatea tarilor civilizate nu ar fi permis de protectia copilului la parinti acasa, insa toti au nevoie de ofiteri, asa ca nimeni nu ar deschide o discutie despre asta, insa, sa pui un copil de 14-15 ani sa spele WC-ul cu periuta de dinti, sprijinit in genunchi si coate (ca altfel nu poti), si asta in mod curent, nu doar odata ca lectie, e o chestie cat se poate de raportabila la protectia copilului, iar asta e numai un exemplu de umilire, o sa vezi multe, MULTE din astea, chiar mult mai rele, iar daca nu te supui tot tu esti de vina si o sa fii dat afara si considerat un ratat dezertor.

nu stiu cat ai inteles din ce am scris, am pus o tona de paranteze, iar eu am o problema foarte clara cu autoaritatea... IRL, de aia nu imi place militaria, deloc

| Razvan262005 explică (pentru CarcotasulVesel):

Am inteles ce ai spus si DA e adevarat de fapt a fost adevarat.
Armata s-a schimbat din 2015 sunt alte reguli si spalatul WC-urilor de ca zici tu se numea,, sector,, DA exista si acum dar dat cu matura, si dau cu matura doar elevii negradatii care nu au rezultate foarte bune la invatatura in functie de medie, poate dai un ochi si pe Youtube un search pe google sa vezi cat de mult s-a schimbat Armata/Liceul Militar. Mersi oricum de parere! Si sunt foarte sigur de alegerea pe care am facut-o cu cariera militara =]]

| CarcotasulVesel a răspuns (pentru Razvan262005):

happy nu prea ai inteles, eu intr-adevar am dat un exemplu de umilire care e poate perimat si din alte timpuri, insa faptul ramane categoric:

vei fi invatat supunere cu numele de disciplina, iar asta nu se face cu lugu-lugu, se face cu duritate si umilinte, punct

asta a fost, este, si va fi in intotdeauna orice ar fi si orice s-ar intampla, pentru ca altfel armata nu poate sa functioneze, pur si simplu

si ca sa vezi punct-ul, inchipuie-ti ca cineva da un ordin, prin telefon si la capatul firului e un subaltern care in loc sa zica "Da, SA TRAITI" zice, ca nu are chef acum, ca trebuie sa termine nivelul la jocul pe care in joaca pe telefon, iar cand o sa termine o sa vada daca are chef, etc... cred ca iti imaginezi ca nu mai e armata aia

dar, daca deja te-ai decis, atunci iti doresc succes!

| Razvan262005 explică (pentru CarcotasulVesel):

Ba voiam niste sfaturi si pareri reale, nu ce ti-a povestit tie strabunica-tu despre al doilea razboi mondial, daca nu stiti dc *** mai comentati? =]]

| NelsonM a răspuns:

E de **** dupa armata te obliga sa ramai la ei dupa liceu daca nu ai de dat cam 20 000 de lei pe scolarizare deci mai bine stai la unu de civil si dupa dai la academie daca inca vrei sa fii sclavu romaniei

| Razvan262005 explică (pentru NelsonM):

Ba nu te obliga nimeni sa te duci in armata dupa ce faci Liceul Militar, daca nu stii nu mai da raspunsuri GRESITE =]]

| NelsonM a răspuns (pentru Razvan262005):

Nu te obliga da prin suma aceea nu multi si o permit si na...

| Razvan262005 explică (pentru NelsonM):

Nu trebuie sa dai ma nicio suma, nu stiu ce visezi tu e ca un liceu normal numai ca e,, militar'' si stai acolo si faci carte ca sa ajungi general sa ai un salariu de 4000-5000 de euro =]]

| NelsonM a răspuns (pentru Razvan262005):

Daca tu nu continui scolarizarea dupa la ei academie, scoala postliceala etc trebuie sa platesti deoarece armata investeste in tine doar daca te poate pastra dupa daca tu pleci dupa trebuie sa platesti tot ce a investit armata in tine cauta pe net sau intreaba la recrutati poti da un telefon si intrebi...

| Razvan262005 explică (pentru NelsonM):

L-am intrebat pe tata care lucreaza in armata si DA trebuie sa platesti mai mult de 2000 de lei cat ai zis tu doar daca renunti la Academie, adica daca intri si dupa un an renunti

| NelsonM a răspuns (pentru Razvan262005):

La liceu e la fel