| Adrey197456 a întrebat:

Ce post pot avea in armata doar cu diploma de bac?
Ce salariu este?

Răspuns Câştigător
| Mihail2020 a răspuns:

Ce intrebare cam fara informatii despre tine?

Depinde de tine ce post (postul pe care vrei sa il ocupi tine de tine), gradele militare pe care vrei sa le ai depinde ce varsta ai ca sa te incadrezi +experienta in activitatea specificata.
(Pentru ca nu ai specificat varsta, ce studii ai terminate in afara de bac, calificarea rrespectiva)=>economie, IT, Inginer...

1 Ofițer, maistru militar, subofițer sau soldat/gradat profesionist sunt doar cateva grade care poti sa le ai este si de la aviatie lista continua...

2 Tu ce vrei sa faci mai exact sa te înrolez in armata, faci o cariera in armata da ai studi militare? ())?)

3 Salariu, difera in functie de gradul ales domeniul astea sunt domeniile, pentru unu care intra si avanseaza fara
sa faca scoala militara, (salariile 2020, cele din 2021 vor fii afisate la sfarsitul anului).

Maior – 5.019 lei ( se adaugă sporuri)
Căpitan – 4.324 lei (se adaugă sporuri)
Locotenent gradație 4 – 3.445 lei
Sublocotenent – 2.958 lei
Plutonier gradație 4 – 3.107 lei (se adaugă sporuri)
Sergent major –2.933 lei (se adaugă sporuri)
Sergent gradația 4 – 2.618 lei
Caporal gradație 4 – 2.437 lei ( se adaugă sporuri)
Soldat – 2.236 lei.

(Soldat primul grad cu acest grad incepi)! Bac si fara Bac doar creste sansa sa te inrolez in armata nu creste si salariu.

| Yuoia a răspuns (pentru Mihail2020):

Ofiter doar cu diploma de bacalaureat? Nu prea cred.

| Adrey197456 explică (pentru Mihail2020):

Am 19 ani, am terminat liceul la real ( am dat bacul la romana, fizica si mate ), m-am inscris la facultate la drept ( cu frecventa redusa ). Vreau sa fac o cariera in armata, prima data sa ma angajez si dupa ce termin facultatea sa urc in grad

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Adrey197456):

Nu poti sa te angajezi direct. Trebuie sa faci:
1. Pentru a deveni ofiter sa intri la o Academie militara si sa faci 3+1 ani de pregatire.
2. Ca subofiter sau maistru militar sa intri la o Scoala militara si sa faci 1-2 ani de pregatire.
3. Sa devi SGP (soldat, gradat profesionist) sa intri (usor, daca esti sanatos si stai bine cu pregatirea fizica) la un curs de pregatire de 6 luni.
Daca nu absolvi o academie sau scoala militara nu poti sa urci in grad cu facultate decat daca ai specialitatea ceruta si necesara. Cu facultatea de drept poti sa ajungi doar jurist intr-o garnizoana. Dar sunt destui cu asemenea facultati.