| bbbbbbbbnbbbb a întrebat:

Ce pot face după facultatea de drept? Dar fara răspunsuri ca judecător,avocat,procuror, notar etc. Am auzit ca sunt mai multe variante si vreau sa le aflu. Dau funda pentru cel mai bun răspuns.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Dreptul poate fi un avantaj:
– în sistemul de justiție: judecător, procuror, inspector judiciar (numai pentru magistrați), membru CSM (numai pentru magistrați și juriști cu 6 ani vechime), magistrat asistent la ICCJ sau la CCR, asistent judiciar la Tribunale, grefier, lucrător de poliție judiciară (numai pentru absolvenții Academiei de Poliție, căci nu se mai fac recrutări din sursă externă), avocat, consilier juridic (în domeniul privat sau în instituțiile publice), consilier de proprietate intelectuală, personal de specialitate juridică asimilat judecătorilor și procurorilor la CSM sau la MJ sau la PICCJ, notar public, mediator, executor judecătoresc, practician în insolvență, expert judiciar, expert criminalist, consilier de probațiune, inspector de probațiune, inspector de integritate, judecător la Curtea Constituțională;
– în învățământ: cadru didactic universitar, cercetător în științe juridice;
– în politică: parlamentar, ministru, consilier prezidențial, consilier parlamentar, consilier sau asistent în cabinetul ministrului;
– în administrație: secretar de primărie, Avocat al Poporului, expert vamal, inspector vamal, registrator de carte funciară, expert de prevenire și combaterea corupției, consilier afaceri europene, specialist achiziții publice;
– în diplomație: diplomat, consul, consilier diplomatic;
– în instituții europene: funcționar în cadrul Uniunii Europene (consilier juridic, traducător-lawyer linguist).

2 răspunsuri:
| alex495 a răspuns:

Pai pentru posturile respective termini facultatea de drept. Mai exista cateva pe care nu le ai enumerat, gen asistent de procuror, consilier juridic ( un avocat cu full time) etc. Cunosc din intamplare un taximetrist care a terminat dreptul. Cand i s-a cerut spaga aia sa poata sta pe langa un avocat sa invete meserie si sa fie acceptat in barou in valoare de 15 mii de euro si a bagat **** si acum scoate un mil pe zi ca taximetrist. Dreptul daca n ai pile e o facultate de someri, precum ase ul si multe altele. Daca ai pile poti fi ce vrei tu

| Kogaion a răspuns (pentru alex495):

E cumva din Bucuresti acel taximetrist? Ca si eu cunosc unul tot la fel, a terminat dreptul in Bucuresti cu 9 si ceva si nu a reusit pentru ca nu avea bani. Pe langa sa-i raspuns si la baiat la intrebare, in strainatate este plin de avocati romani care lucreaza ca paznici sau in constructii happy Cam astea pot sa faci in afara de cele enumerate de tine mai sus.