| Derkes a întrebat:

Ce pot face pentru a avea vointa mai mare? Pe zi ce trece eu nu fac nimic, ma uit toata ziua la seriale si dorm. Chef de invatat nu am deloc, prieteni nu am, stau mai mult singur, si nu stiu ce as putea face pentru a reglementa aceste situatii. Imi doresc din tot sufletul sa ma schimb si nu stiu cum sa incep.

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai început bine.
Ai constatat că ceva nu este în regulă cu viața ta, și ai cerut un sfat aici.
Spui că îți dorești din tot sufletul. Această dorință a ta te va ajuta să ieși din situație.
Ai spus bine mai sus, a reglementa. A pune reguli, și apoi a le respecta.
Tatăl meu era în viață foarte ordonat.
El a făcut o școală militară, din clasa a 5-a până la terminarea liceului. Acolo nu avea nevoie să decidă el cum să își petreacă timpul. Un instructor, un pedagog, un profesor de serviciu, era tot timpul cu ei, de dimineața la trezire până seara la culcare în internat.
Deci nu se punea problema de a decide cu voința proprie ce să facă. Dar nu aveau libertate să se plimbe prin oraș să meargă al film, să se plimbe cu fetele.
Dta ai o libertate uriașă, faci ce vrei.
Să nu spui că nu ai deloc voință.
Când deschizi PC-ul sau TV-ul să te uiți la seriale, faci ce vrei, nu ceea ce te obligă altcineva.
Problema nu este că nu poți să vrei, ci că vrei ce nu trebuie.
Deci nu lipsa voinței este problema, ci aplicarea greșită a voinței.
Așa că întrebarea ta ar trebui să fie reformulată astfel.
Ce să fac ca să îmi impun un program zilnic mai sănătos, să mi-l impun eu însumi, să îl execut eu însumi, și să mă controlez eu însumi, atunci când nu este nimeni lângă mine să mi-l impună?
Soluția, este să ți-l impui singur.
Cum, program scris pe hârtie.
Ora 15-20 - studiu
ora 20-20.30 masa de seară.
20.30 - 21.30 seriale
22- culcare.

Executare program
Ora 15.
Chef de învățat nu am.
Dar îți dorești din tot sufletul să te schimbi sau nu?
Dacă este așa, aplică acum dorința de schimbare.
Aplicarea dorinței se va manifesta când începi să înveți.

Dar nu ai început, și ai deschis din nou PC-ul și a mai trecut o oră și încă una, și trece ziua, s-a mai dus o zi...
Cum fac ca asta să nu se întâmple?
Să am un mijloc de control.
Ești la tine în cameră. Ai o coală de hârtie și o carioca?
Scrie pe ea mare cu litere mari.
CE FAC ACUM?
CE DORESC ACUM DIN TOT SUFLETUL?

Pe vremuri regimul comunist, care nu era așa de rău, cum înveți dta la școală, dorea ca noi toți să fim mai buni, să muncim mai bine. Și ce făcea pentru asta? Ne punea lozinci mari pe perete la locul de muncă să ne motiveze.
Ești la tine în cameră pune o lozincă mare, un poster.
Scrie pe el.
Karl ANDREW FRUNTAS LA LECȚII.
Curaj, și mie îmi era o lene cruntă la lecții până în ultimul an de liceu. Abia atunci m-am trezit.

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Om de bani gata, calatoreste in lume daca tot stai acasa si nu faci nimic.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Daca simplul gand ca timpul e singura resursa irecuperabila in viata asta nu te face sa misti ceva, nu prea avem cum sa te ajutam. Fa-ti o lista de lucruri pe care vrei sa le incerci, si ia-o usor, azi citesti 10 pagini, maine iesi si te plimbi juma te ora, poimaine nu pui mana deloc pe telefon etc. Pasi mici.

| Furnicuta000 a răspuns:

Trebuie sa socializezi, asta e cheia spre a gasi motivatie. Nu are nimic daca esti singur dar nu sa fii mereu asa.

| CleanHeart a răspuns:

Trebuie să ieși mai mult din casa, de obicei daca stam prea mult intre 4 pereți incepem sa avem stări depresive, suntem creați sa socializam, fain ar fi face to face, sa ne distram, să învățăm lucruri noi, nu sa ne uitam doar la seriale toată ziua și să stăm numa pe net. Bafta! Și trebuie să existe o persoana 2 cu care să te plimbi.

| IIIshaneIII a răspuns:

Orice ar spune cineva, tu singur vei sti cum sa iti rezolvi aceasta problema, nu exixta un tutorial, incepe totusi prin a evita contactul cu orice ecran cateva zile si fa orice altceva, asta o sa te ajute sa te trezesti din starea de somnolenta profunda.

| java12345678901211144133ytrytu78909876545 a răspuns:

Salut,sunt in aceiași situație, încearcă să înveți cel puțin strictul necesar si sa te recreezi cu prieten.

| WID a răspuns:

Asa sunt si eu. Nu am pofta de nimic, imi urasc viata si pe mine insumi. Nu stiu ce as putea face, de la un timp mi-e scarba de orice.