| anonim_4396 a întrebat:

Ce presupune cariera de manager si ce trebuie sa indeplinesc ca sa ajung la aceasta profesie?

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Manager = director
Pentru a ajunge director trebuie sa ai pregatire de specialitate, experienta in conducerea unei institutii /grup de angajati apropiat, precum si pile, cunostinte, relatii suficient de influente.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Manager nu este o profesie, ci este o funcție.
Asta presupune să conduci oameni în cadrul unei firme, corporații, coduncând în acelaș timp și afacerea.
Ca să fii numit manager, trebuie ca un patron sau un consilui de administrație a unei firme să te accepte în această poziție. Studii economice, cursuri de business administration te recomandă, dar nu este suficient. De obicei, o activitate profesională de mai mulți ani, conducerea unui colectiv mai mic, sunt decisive. Ceva din ceea ce ai făcut deja, arată că poți. Atunci vei fi numit manager.