| anonim_4396 a întrebat:

Ce presupune meseria de Sudor? Este o munca dificila?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Presupune sa stii sa sudezi.
Majoritatea sarcinilor sunt simple, dar sunt si momente in care te chinui. De exemplu, sa sudezi conducte mari cap-la-cap e usor, dar cand trebuie sa inchei, si ajungi la partea de jos, e greu sa dai "snur" in sus, fara sa-ti curga materialul pe jos.
Sudura MIG/MAG din nou e usoara, dar la TIG e nevoie de o mana foarte sigura, ca sa faci suduri aratoase.
Eu zic ca nu e o meserie dificila, sunt tinichigiu auto si imi place sudura, dar oricum, dupa 8 ore de sudura, iesi obosit de la munca, nu mai ai chef de altceva.
Daca nu porti echipamentul complet, poti suferi boli grave, la nivelul ochilor sau a pielii (chiar cancer la piele).
La unele procedee de sudura e bine sa porti si masca pentru nas si gura, pentru ca te poti intoxica de la fum.
Si ce era sa uit: ca sudor, raspunzi pentru munca ta. Daca lucrezi in constructii (hale, poduri, acoperisuri), sau intr-un service auto, iar o sudura de-a ta cedeaza si se produc pagube materiale sau chiar vatamari corporale, esti cercetat penal, si poti fi vinovat.

2 răspunsuri:
| dororo a răspuns:

Sudezi in special fier ( rupi ) cu flexul nu e cam usor dar nici greu