| Happyjump a întrebat:

Ce profesii in domeniul medical poti avea cu mai putini ani de rezidențiat? De exemplu, medicii de familie fac doar 4 ani de facultate si dupa câțiva de rezidentiat. Mai exista si alte specializări de genul acesta? Sau existe specializări care nu necesita rezidențiat?

Răspuns Câştigător
| MadRaven a răspuns:

Rezidențiatul se alege după cei 6 ani de facultate. Medicina generală e 6 ani, apoi te specializezi. Toți medicii, indiferent ce își aleg după rezidențiat, fac cei 6 ani de medicină generală.
Deci medicii de familie fac 6 ani de facultate + 4 ani de rezidențiat.
Uite aici o listă orientativă:
https://rezidentiat.ms.ro/20161120/rep_mica/primul-stagiu.pdf

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Visezi cu 4 ani de facultate. Cei cu note mici la examene ajung medici de familie.
„Cateva dintre specialitatile la care creste durata rezidentiatului sunt: chirurgie toracica (de la 5 ani la 6 ani), cardiologie (de la 5 ani la 6 ani), endocrinologie (de la 4 ani la 5 ani), gastroenterologie (de la 4 ani la 5 ani), geriatrie si gerontologie (de la 4 ani la 5 ani)."

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cine te a pacalit ca medicii de familie fac 4 ani de facultate?

| Sn4k3 a răspuns:

Nutritionist, 3 ani de facultate, specializarea nutritie si dietetica.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Balneofiziokinetoterapia e 3 ani si 6 luni voluntariat, apoi te angajezi pe un salariu de 1500 de lei. Merge doar daca esti pasionat de masat babe.

| ziftode a răspuns:

Habar nu am medicina
habar nu am sistemul medical
insa, din auzite, cunoscute, retinute, stiu EXACT ce a spus MadRaven: medicii fac 6 ani de facultate si apoi CEL PUTIN 4 ani de rezidentiat, chiar mai mult la chestii critice cum ar fi neurochirurgie, si alte specializari... extreme (neurochirurgie... infantila)

insa 4 ani de rezidentiat si 6 ani de facultate, NU SUNT NEGOCIABILI!

| crud a răspuns:

Facultatea de medicina dureaza 6 ani. Apoi urmeaza rezidentiatul. Daca tu vrei ceva mai putini ani de studiu, trebuie sa stii ca exista niste programe in cadrul facultatilor de medicina, cum este nutritia sau, foarte nou, la Iasi, estetica. Poti intra pe site-ul facultatilor sa vezi oferta educationala si durata de pregatire