| anonim_4396 a întrebat:

Ce profesii poti practica mai exact dupa ce termini facultatea de stiinte politice(SNSPA)?

1 răspuns:
| Mihriban a răspuns:

Buna! Absolventii facultatii pot deveni:
-politologi
-sociologi
-consilieri politici
-analisti politici
-documentarişti politici
-cercetători (în ştiinţe politice, sociologie, psihologie, antropologie, relaţii internaţionale)
-profesori (ştiinţe politice, sociologie, etică, educaţie civică, drepturile omului)
Si pot lucra in :
-Instituţii publice centrale şi locale (administrație prezidențială, Parlament, ministere, Departamentul de Informaţii Publice al Guvernului, Banca Naţională a României, primării etc.)
-Învăţământul superior şi cercetarea ştiinţifică
-Partide politice
-Institute de cercetare sociologică și de sondare a opiniei publice
-Instituții de cultură sau organizații non-guvernamentale
-Domeniul privat (piaţa de capital, birouri de audit financiar şi juridic, presa scrisă şi audio-vizuală etc.)