| aramnicolae a întrebat:

Ce sa fac daca doctorul refuza sa ma externeze desi a trecut 16 zile de la operatie si ma simt bine?

10 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Doctorul nu poate refuza. Ai dreptul sa ceri externarea dar pe raspunderea ta (semnezi niste hartii) daca esti major. Altfel doar parintii te pot externa. Eu zic, totusi, sa asculti de doctor. Nu te tine degeaba!

| aramnicolae explică (pentru Salontanul):

Sunt major. si am cerut actele de externare sa semnez dar astia de aici ma pun sa platesc taxa de 150 de lei

| aramnicolae explică (pentru Salontanul):

Astia au zis ca trebuie sa platesc o taxa de 150 lei sa fiu externat rapid.(sunt major)

| Salontanul a răspuns (pentru aramnicolae):

Se pare ca a fost introdusa o taxa intre 5-10 lei pe zi daca nu esti dus la urgenta. Depinde cum te-ai internat: la urgenta sau nu. Dar acea taxa oricum o vei plati daca nu a fost urgenta si ei te pacalesc ca sa te tina si mai mult si sa platesti o taxa mai mare. Nu stiu cum este asta! Ar trebui intrebat un jurist sau avocat.

| alessia5158 a răspuns (pentru Salontanul):

Daca te referi la coplata(taxa) de maxim 10 lei, aceasta taxa NU este incasata( de catre spitale)pentru fiecare zi de spitalizare, asa cum presupui! Coplata de minim 5 lei si maxim 10, stabilita prin HG nr.117/2013, este ceruta, de obicei, la internare si mai rar la externare( asiguratii externati "uita" sa dea banii!).

| alessia5158 a răspuns (pentru aramnicolae):

Daca esti asigurat iar spitalul este in relatii contractuale cu Casa de Sanatate NU se platesti nicio "taxa" de 150 lei decat daca ai cerut servicii de cazare si/sau masa cu un grad ridicat de confort, peste confortul standard.

| Salontanul a răspuns (pentru alessia5158):

Hai sa fim seriosi! Cum sa-ti ceara taxa la intrare cand nu stiu cate zile te tin? Iar externarea nu se incheie pana nu platesti si se fac acte pentru dare in plata la ANAF.

| alessia5158 a răspuns (pentru Salontanul):

Despre aceasta coplata vorbeam :https://legestart.ro/......te-scutit/

| Salontanul a răspuns (pentru alessia5158):

Nu mai tot repeta ca stiu despre ce este vorba! Atat doar ca nu se plateste la inceput si nu se plateste daca mergi la urgenta. Crede-ma ca stiu! In anul 2016 am fost operat pe burta avand o preocluzie intestinala cu indepartare portiune din intestinul subtire si nu a trebuit sa platesc nimic deaorece am fost internat la urgenta.

| DovleacTurbat a răspuns:

Cum adica refuza? Probabil are motive bine intemeiate, nu te-ai recuperat cum trebuie sau cine stie ce suspecteaza. Stai acolo.