| CodreanuC a întrebat:

Ce sa fac, orice am inceput sa fac nu am depasit limita aceea incat sa zic ca asta va fi cariera mea de aici inainte, da, reuseam sa imi fac treaba dar nu suficient, daca ar veni vorba de ceva important, ar alege pe altcineva in locul meu pentru acel lucru pentru ca ar avea de unde alege, chiar daca e singurul lucru la care se pricepe, o face mai bine decat toate cele facute de mine. Culmea ironiei e ca uneori m-am straduit mai mult dar, tot acolo am ramas.

7 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

99% din oameni sunt in stadiul asta. Nici eu nu pot sa zic cu certitudine ca "o sa fac asta restul vietii" pentru ca nu sunt destul de bun. Tu ai nevoie de incredere, ca daca munca exista atunci esti pe drumul cel bun.

| Speranta12 a răspuns:

Trebuie multa practica si exersare. Si sa perseverezi, chiar daca iti vine sa renunti. Trebuie sa continui sa exersezi, sa repeti ceea ce faci. Nu sa te astepti sa faci ceva perfect de primele dati, ci sa accepti sa gresesti si sa gresesti pana cand inveti bine cum se face ceva pe cont propriu. Adica sa te depasesti pe tine insuti, nu pe altii. Sa concurezi cu tine cel din trecut, si in fiecare zi sa faci ceva mai bine decat o faceai ieri. Nu te poti compara cu altii, pentru ca e ca si cum ai compara mere cu pere. Fiecare avem la activ ore diferite de practica intr-un domeniu. Unii au mai multa practica si exersare decat altii si de aceea sunt mai buni. Pe ceea ce trebuie sa te concentrezi tu acum este sa fii mai bun decat ieri. Pentru ca atunci cand tu lucrezi la tine sa te perfectionezi, la un moment dat vei fi mai bun decat altii, care au exersat mai putin.
Doar practicand si gresind, inveti sa faci bine un lucru.
Strainii vad cu alti ochi greseala. Greseala e un lucru firesc. Daca iti dai seama unde gresesti, asa inveti si iti perfectionezi, rafinezi munca.
Oameni invatati nu s-au nascut. Totul se ia de la 0 si ca sa ajungi stapan pe cera ce faci trebuie multe ore de repetitie. Astea sunt omenesti, firesti, nu e vreun deranj sau rusine. Cine se da rotund ca face ceva bine e ipocrit daca isi ascunde datile cand a gresit pana a facut bine. Toata lumea are voie sa greșească (neintentionat) ca sa invete pe parcurs, pas cu pas, dificultatile domeniului in care lucreaza.
Multi oameni de stiinta au venit cu inventii noi. Dar nu din prima. Cine stie in cate incercari au dat gres pana cand au reusit. Dar la un moment dat, tot au reusit. Fiindca asa au eliminat pistele gresite si au ajuns pe calea cea buna.
Asa ca, tine minte citatul asta:
"Fail fast and try again faster!"

Uite aici ce zice antreprenorul acesta despre greseala. Asculta cu atentie:
https://m.youtube.com/watch?v=SsUFpmHfIZM

| CodreanuC explică (pentru Speranta12):

Pana la urma acesta e cel mai bun lucru care il pot face, dar mi-e frica, mi-e frica ca o i-au pe un drum gresit si nu o sa reusesc mai mult si o sa primesc numai nesatisfacator, astfel nu am cum sa am viata implinita cu nesatisfacator

| Speranta12 a răspuns (pentru CodreanuC):

Pai in activitatea ta de exersare trebuie sa ceri si ajutor. Sa intrebi cum se face corect. Trebuie sa te asiste cineva pana faci bine. E ca si cum ai merge prin intuneric. Cineva trebuie sa te ghideze, sa te asiste, sa te invete, ca sa obtii rezultate bune.

Si sa pui intrebari este cel mai bun lucru. Asa se invata un lucru. Descosand firul in 4 si intelegand aspectele importante de la cineva care stie deja.

| AwGenetix a răspuns:

Ai jucat multe jocuri la viata ta? Da sau Nu
Ai avut multi prieteni sau aproape deloc? Multi sau Deloc ( mai mic de 2 e deloc in acest context)
Iubite ai avut una sau mai multe? Mai multe sau Una
Ai vreun hobby real, nu ma refer la ascultat de muzica plimbare sau alte cct-uri? Da sau Nu.

Apoi iti pot spune ce sa faci.

| CodreanuC explică (pentru AwGenetix):

Prima da(acum am uitat si alea), in rest Nu

| AwGenetix a răspuns (pentru CodreanuC):

Inseamna ca esti un introvertit, si traiesti cu impresia ca nu esti bun in nimic.
Asta ti se trage de la viata care ai trait-o in general tu si altii..in fata calculatorului.

Trebuie sa te implici. Sa-ti faci curaj si sa te perfectionezi pe domeniul in care esti angajat la un moment dat. Adica, daca esti un simplu vanzator, sa stii totul despre vanzari, sa cauti, sa inveti, sa nu privesti in jur la concurenta. Viata e ca un joc, single player, cu nivele. NU sti ce face celalalt, tu trebuie sa fi cat mai bun.

Am spus vanzator dar se aplica la orice post. Fi implicat in orice faci si vei progresa atat in ochii oamenilor, precum si-ai tai.