| LaraClarice a întrebat:

Ce salariu are o asistentă?
Va rog să îmi răspundeți numai cei care cunoașteti.
Cum este salariul la stat vs privat? Îmi puteți spune suma cu aproximație?

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sunt zeci de specialitati, zeci de tipuri de spitale si trepte de salarizare. Sunt atat de diferite salarizarile ca nimeni nu-ti poate spune. Mai mult, la privat nu sunt salarizari standard.
Un exemplu spitalul de stat din Tg. Jiu: https://bit.ly/3FWaABh
Uita-te acolo sa vezi cat de diferite sunt salarizarile la asistenti (inclusiv moase care sunt tot asistenti)!

| tonyc7 a răspuns:

Destul de mare oricum. Mult mai mare ca al majoritatii celorlalti bugetari, din care multi au si studii superioare. Undeva intre 5000 si 10.000 lunar, aici in Romania. La privat ar trebui sa ia mai mult ca la stat. La care se adauga numeroasele spagi primite de la apartinatorii pacientilor.