| Hoca_Raul_2000 a întrebat:

Ce salariu are un cercetator in istorie? Ai timp sa faci si altceva daca ai un asemenea post?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă prin a face și altceva, spui un alt job plătit ca să câștigi niște bani, situația e cam așa.
Hai să considerăm situația de cercetător în istorie ca un prim job pe salariu.
Ce nu știi dta. A fi cercetător, este o muncă intelectuală, care necesită un efort mare din partea creierului.
De aceea, după 8 ore de muncă, creierul cercetătorului nu se oprește din cercetare, el creierul continuă să se preocupe de problema respectivă din cele 8 ore de dimineață de la serviciu.
Apoi noaptea, cercetătorul doarme, dar creierul lui pune ordine în ideile de ieri.
Astfel dacă el ar avea altă slujbă după masa, ar trebui să se concentreze la altceva, ar consuma o energie nervoasă foarte prețioasă pentru el.
Astfel timp ai avea, dar nu ar fi indicat.
Dacă acel altceva ar fi ceva pasionant și relaxant, un hobby, atunci ar fi altceva.

| Hoca_Raul_2000 explică (pentru sadrian46):

Nu stii ce salar are un cercetator in istorie sau de alt domeniu? Am terminat studiile si vreau sa devine cercetator, daca esti in cunostiinta de cauza, spune-mi te rog mai multe detalii despre asa ceva... bune si rele. mersi
app(ti-am dat castigatorlaughing)

| sadrian46 a răspuns (pentru Hoca_Raul_2000):

Am fost cercetător 23 de ani.
Dacă cauți salar mare, nu este locul cel mai potrivit.
In afară de salarul de bază, care este oarecum cel al oricărui om su studii superioare angașat la stat, măririle de salar vor fi după obținerea gradațiilor profesionale, proces îndelungat.
Mai poți obține venituri suplimentare în cadrul meseriei, dacă instituția în care lucrezi beneficiază de granturi, de proiecte plătite cu bani mulți, din care o parte se împart participanților la proeict. Dar istoria nu este considerată prioritate națională, așa că sunt șanse mici. Mai poți obține venituri prin munca așa zisă suplimentară, cadru didactic cu ora la o instituție de învățământ superior. Dacă te angajezi definitiv acolo, nu știu dacă îți dă salar statul din 2 locuri. Mai poți din publicare de cărți, dacă acestea au un public bun și mare. Foarte rar, un premiu de stat, dacă are ce premia la tine.
Astfel un venit oarecum satisfăcător vei avea cam peste 25-30 de ani de carieră, dacă te dedici ei.
Un examen pentru postul de cercetător te califică, dar probabil știi, acesta este la concurs.
Rele se întâmplă peste tot. În funcție de succesul tău profesional, vei suporta invidia colegilor, va trebui să înveți și să practici diplomația ca să nu rănești orgoliile somităților științifice în domeniu, etc.

| Gorky a răspuns (pentru sadrian46):

Deci, care e salariu lui? Nu ați răspuns deloc la intrebarea baiatului

| sadrian46 a răspuns (pentru Gorky):

Deci, și ce?