| adris10 a întrebat:

Ce salariu are un maistru militar la inceput? dar un maistru militar pricipal?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Oricum nu-ti va spune nimeni saariul sau. Unde mai pui ca sunt zeci de clase de salarizare depinzand de tipul de unitate respectiva si de specializare. Sunt maistrii arme terestre, aviatie si marina. Aici sunt specialitati, tancuri, auto, logistica, etc. Oricum, un maistru milittar clasa a V-a (cel mai mic) are un salariu de 1, 75 din salariul minim pe economie. Mai are o solda de grad care este undeva la trei sute si ceva de lei. Se mai adauga un spor de dispozitiv, norma 1 (norma de hrana) si alte sporuri depinzand de locul de munca.
In concluzie: trece de 2.000 lei cu mult.

| 2Bad2Real a răspuns (pentru Salontanul):

Salontanul, un maestru militar din aviatie am inteles ca are cele mai mari sporuri. Cam cat stii ca ia un maistru militar debutant? Merci anticipat!

| Salontanul a răspuns (pentru 2Bad2Real):

Pai salariu de baza este ca mai sus dar nu stiu ce sporuri au. Cei care sunt naviganti au sporuri si mai mari.Nu prea mai am tangente cu armata. Sunt in pensie de mult.