| anonim_4396 a întrebat:

Ce salariu are un mecanic auto fără experiență? Dar cu experiență?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Intr-adevar, un mecanic incepator, fara experienta are salariul foarte mic 1200-1400 lei, cu anii capatand experienta, poate sa ajunga la 3500 sau chiar mai bine.

| sierra1 a răspuns:

Începi evident cu salariul minim pe economie și dacă ești bun, cerul e limita!

| MihaiNicu23 a răspuns:

1200 de lei fara experienta si peste 2000 de lei cu experienta.

| Adrian_Mares_1972 a răspuns:

Salariile sunt fixate de firmele angajatoare.Pot oferii salarii mai mari celor cu experienta, daca au aceasta politica de salarizare in cadrul firmei.(ma refer in special la cel care are o mare experienta si vine ca si nou intr-o firma).In functie de firma, tara, sau noroc poate varia intre 500 si 3000 de euro. Vorbind de salariu.Un venit poate ajunge si la 10 000 de euro, dar aici iti trebuiesc indeplinite cam toate conditiile.

| Andrei_Scinteie_1989 a răspuns:

De obicei la inceput cei fără experiență sunt plătiți puțin și sunt mai mult niște ucenici. De obicei plățile in mecanică se dau in procente din tot ce se face, de exemplu un ucenic câștigă 10%, când se face un schimb de ulei din 350-500lei câștigi 35-50lei. Ideea e că după ce prinzi experiență și numai ești ucenic câștigurile sunt destul de mari comparativ cu alte job-uri din România și cum observi numărul mașinilor crește enorm de la zi la zi deci crește si nevoia de mai mulți mecanici. Insă sunt și lucruri mai puțin pozitive de exemplu mizeria și mirosul dar te obișnuiești.

| Trevastalh a răspuns:

Un mecanic-auto cu experienta poate castiga pana in 3.500 de lei pe luna, dar unul fara experienta intre 1400-2000 de lei pe luna.